Kontrola ruchu osobowego – na czym polega i jakie zabezpieczenia wykorzystuje? - Unicard

Kontrola dostępu


Kontrola ruchu osobowego – na czym polega i jakie zabezpieczenia wykorzystuje?

Kontrola dostępu
Średni czas czytania:

Czym jest kontrola ruchu osobowego w przedsiębiorstwach oraz w jaki sposób wpływa na bezpieczeństwo, optymalizację procesów, a nawet obniżenie kosztów? Wyjaśniam! 

 

Co to jest kontrola ruchu osobowego? 

Kontrola ruchu osobowego w obiekcie to ważny element polityki bezpieczeństwa w korporacjach, magazynach, halach produkcyjnych, czy instytucjach publicznych. Proces wykorzystuje zaawansowane technologie oraz procedury kontroli dostępu, aby zarządzać wejściem osób do określonych obszarów. Zwiększa tym samym bezpieczeństwo ludzi, danych oraz mienia. 

Kontrola ruchu osobowego i kontrola ruchu materiałowego zaczyna się od podstawowych metod, takich jak tradycyjne zamki i klucze, a kończy na zaawansowanych technologiach, jak inteligentne karty dostępu czy biometria. Wszystkie te rozwiązania mają jeden cel: zapewnić, że tylko upoważnione osoby mają dostęp do przestrzeni. 

Kluczowym aspektem nowoczesnych systemów kontroli ruchu osobowego jest ich zdolność do integracji z innymi systemami bezpieczeństwa. Mogą współpracować m.in. z: 

  • kamerami CCTV,  
  • alarmami SSWiN, 
  • systemem PPOŻ, 
  • czujnikami wykrywania dymu.  

Integracje nie tylko zwiększają bezpieczeństwo, ale również dają możliwość monitorowania zdarzeń i reagowania na wszelkie incydenty w czasie rzeczywistym.   

 

Jakie zabezpieczenia ruchu osobowego wykorzystują systemy kontroli dostępu? 

Pierwszym i podstawowym zadaniem systemów kontroli dostępu jest identyfikacja i weryfikacja tożsamości użytkowników. W tym celu wykorzystywane są najczęściej plastikowe karty dostępu, breloki lub kody PIN odczytywane przez czytniki kontroli dostępu. Koniecznie zabezpieczone szyfrowanym kodowaniem, by uniemożliwić ich nieautoryzowane kopiowanie.   

To proste, ale efektywne metody weryfikacji, jednak niosą ryzyko utraty, kradzieży lub pożyczenia identyfikatora. Dlatego coraz częściej stosuje się bardziej zaawansowane technologie, takie jak poświadczenia mobilne, biometria czy uwierzytelnienia wieloskładnikowe. 

Biometryczne systemy kontroli wykorzystują unikalne cechy fizyczne lub behawioralne osoby, jak odciski palców, skan siatkówki oka, a nawet rozpoznawanie twarzy.  

Z kolei telefon zamiast karty dostępu to nie tylko bezpieczeństwo, ale i wygoda – daleki zasięg odczytu pozwala na otwarcie bram bądź drzwi nawet z odległości kilku metrów, co sprawdzi się na parkingach czy na terenie hal magazynowych. 

Kolejnym ważnym aspektem jest kontrola wejścia i wyjścia dzięki bramkom obrotowym oraz kołowrotom.  

 

Zalety wdrożenia kontroli ruchu osobowego 

Przede wszystkim kontrola ruchu osobowego w obiekcie daje możliwość monitorowania, kto, kiedy i jak często wchodzi do budynku, co zwiększa bezpieczeństwo oraz pozwala na lepsze zarządzanie przestrzenią i zasobami.  

Wiedza o osobach przebywających na terenie obiektu ułatwia także ewakuację

Co ważne, systemy pozwalają na nadawanie uprawnień dostępu np.  

  • dla indywidualnych osób, jak i grup pracowników, np. różne dla dostawców, magazynierów, pracowników produkcji; 
  • w określonych godzinach czy dniach tygodnia, 
  • dla różnych lokalizacji, gdy system jest rozproszony, 
  • różne dla pracowników zmianowych.

Z kolei w zakładach przemysłowych, gdzie higiena i przestrzeganie procedur są kluczowe, systemy kontroli dostępu mogą wymuszać na pracownikach stosowanie odpowiednich procedur higienicznych przed wejściem na teren zakładu czy ze strefy brudnej do czystej. To z kolei przekłada się na wyższą jakość pracy i bezpieczeństwo. Funkcje kontroli ruchu osobowego w obiekcie pozwalają nawet na wymuszanie ścieżek przejść w określonej sekwencji, np. od portierni, przez szatnię, strefę dezynfekcji, po halę produkcyjną. 

Przeczytaj takżeBezpieczeństwo w branży spożywczej: role systemów Kontroli Dostępu

 

 

Systemy kontroli dostępu mogą też umożliwiać rejestrację gości oraz wydawanie im tymczasowych kart dostępu lub kodów QR. Dzięki temu budynek staje się bardziej dostępny dla odwiedzających, jednocześnie zachowując wysoki poziom bezpieczeństwa. 

Kontrola dostępu może być zintegrowana z: 

  • systemami rezerwacji sal,  
  • rejestracją czasu pracy, 
  • systemami wydawania posiłków 
  • panelami windy, sterowaniem klimatyzacją, oświetleniem czy zużyciem wody.  

Na koniec warto wspomnieć, że nowoczesne systemy kontroli dostępu, jak impero 360, umożliwiają generowanie raportów o obecności pracowników, które mogą być wykorzystywane do rozliczania czasu pracy czy analizy wykorzystania przestrzeni biurowej. 

Przeczytaj także: Z czym można (i warto!) zintegrować systemy kontroli dostępu? 23 przykłady integracji

 

Kontrola ruchu osobowego i materiałowego – podsumowanie  

Kontrola wstępu do budynku to ważny element polityki bezpieczeństwa w firmie. Solidny system to inwestycja na lata, która chroni budynek i mienie przed kradzieżą bądź wandalizmem, usprawnia ewakuację czy zwiększa dyscyplinę wśród pracowników i gości. 

Kluczem do sukcesu jest jednak wybór odpowiedniego rozwiązania. Przeczytaj artykuł pt. 6 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, wybierając system kontroli dostępu, w którym mój kolega Maciek wyjaśni, jakie aspekty warto wciąć pod uwagę, aby kontrola ruchu osobowego w obiekcie przyniosła najlepsze efekty.  

A jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami! 

Porozmawiajmy o systemie KD  

Wyświetlenia: 544

Podobał Ci się wpis?

Rafał Jastrzębski

KEY ACCOUNT MANAGER

W UNICARD od 2017 roku. Specjalizuje się doborze systemów kontroli dostępu oraz rejestracji czasu pracy.