Telefon zamiast karty w systemach kontroli dostępu. 4 korzyści takiego rozwiązania - Unicard

Kontrola dostępu


Telefon zamiast karty w systemach kontroli dostępu. 4 korzyści takiego rozwiązania

Kontrola dostępu
Średni czas czytania:

Jak wynika z raportu Digital 2021, ponad 5,22 mld ludzi na świecie korzysta z telefonów komórkowych, co stanowi 66,6% całej populacji. Dzięki aplikacjom, modułom czy komunikatorom, za pomocą telefonu możemy płacić, przesyłać pliki, podpisywać dokumenty, a nawet… otwierać drzwi.

W tym artykule skupię się na ostatniej z możliwości i wyjaśnię Ci, jakie korzyści daje otwieranie drzwi telefonem. Dowiedz się, dlaczego warto wykorzystać smartfon jako identyfikator w systemach kontroli dostępu!

 

Telefon jako karta do drzwi. Jak to działa?

Kontrola dostępu to popularne rozwiązanie w obiektach rządowych, zakładach produkcyjnych, bankach, biurach, szpitalach czy hotelach. System skutecznie ogranicza wejście do pomieszczeń lub stref na terenie obiektu, dzięki czemu wpływa na bezpieczeństwo ludzi, sprzętu, jak i przechowywanych danych.

Telefon jako karta do drzwi może wykorzystywać dwie technologie do komunikacji z czytnikiem:

  • Bluetooth Low Energy – bezpieczne połączenie Bluetooth można nawiązać z odległości nawet kilku metrów, co daje tej metodzie znaczną przewagę nad tradycyjnymi kartami zbliżeniowymi RFID o średnim zasięgu odczytu 2-3 cm. Technologia używana jest w smartfonach z systemem iOS oraz Android.
  • NFC (Near Field Communication) – technologia wykorzystująca emulację karty, która umożliwia odczyt do 10 cm. Technologia wykorzystywana jest w smartfonach z systemem Android.

Po zainstalowaniu na telefonie dedykowanej aplikacji i skonfigurowaniu jej z systemem kontroli dostępu użytkownik nie potrzebuje już fizycznej karty, gdyż jest nią jego smartfon. Aby otworzyć drzwi czy zarejestrować się w systemie RCP wystarczy zbliżyć telefon do czytnika.

Telefon w systemie kontroli dostępu.

 

TOP 4 korzyści z zastosowania telefonu jako karty dostępu

Dedykowana aplikacja może zmienić telefon w wygodny w użyciu identyfikator kontroli dostępu. Poznaj najważniejsze zalety tego rozwiązania!

 

Bezpieczeństwo

Decydując się na wykorzystanie smartfonu, zmniejszasz ryzyko zagubienia karty, a tym samym wykorzystania jej przez osoby niepożądane.

Otwieranie drzwi telefonem eliminuje jeszcze jeden problem – pożyczania sobie kart. To częsta praktyka w systemach kontroli dostępu oraz rejestracji czasu pracy. Dlaczego niepożądana? Przede wszystkim nie daje pełnej wiedzy o tym, kto znajduje się w obiekcie. A takie informacje mogą okazać się niezbędne np. w razie akcji ewakuacyjnej.

 

Wygoda dla zapominalskich

Telefon to dla wielu osób nieodłączny atrybut, bez którego nie wychodzimy z domu. Większość pracowników posiada nawet nie jeden, ale dwa modele! Karty czy przepustki zdarza się nam zapomnieć, ale telefon niemal zawsze mamy przy sobie. Jest to nie tylko wygodne, ale i oszczędne rozwiązanie – redukuje koszty związane z wymianą utraconych kart oraz zapewnieniem pracownikom kart tymczasowych.

 

Różnorodne zastosowanie

Systemy KD kojarzą Ci się z ograniczonym dostępem do budynku? Na tym nie kończy się ich potencjał.

Telefon możesz wykorzystać, aby dostać się do windy, na parking, do magazynu, sali konferencyjnej, czy do garażu. Za pomocą smartfonu pracownicy mogą także odnotować czas przyjścia i wyjścia do obiektu, co służy rejestracji czasu pracy.

 

Daleki zasięg odczytu

Technologia Bluetooth Low Energy posiada dłuższy zasięg niż tradycyjna karta zbliżeniowa. Odczyt z większej odległości daje możliwość zlokalizowania czytników kontroli dostępu w miejscach oddalonych od dostępu osób. Będzie to niezwykle przydatne np. przy wjeździe na teren parkingu. Siedząc w samochodzie bez problemu możemy otworzyć szlaban z odległości kilku metrów.

 

Wygoda, funkcjonalność i bezpieczeństwo. Postaw na dostęp za pomocą smartfonu

Jak widzisz, jest wiele korzyści ze stosowania telefonu zamiast karty w systemach kontroli dostępu. Na tym rozwiązaniu zyskują zarówno pracodawcy, jak i pracownicy.

Jeśli jesteś zainteresowany wdrożeniem systemu KD w Twojej firmie, w którym pracownicy zamiast kart (lub równolegle z nimi) będą korzystać ze smartfonów, aby przedostać się do budynku czy pomieszczenia, mam dla Ciebie rozwiązanie.

System UniKD od UNICARD możesz zintegrować z aplikacją UniPassID, która zastąpi lub uzupełni kartę zbliżeniową. Aby otworzyć drzwi, wystarczy zbliżyć telefon do czytnika lub przesunąć suwak w aplikacji. Proste i wygodne, prawda?

Jeśli zainteresowało Cię to rozwiązanie, odezwij się. Odpowiem na wszelkie pytania i zdradzę kolejne korzyści ze wdrożenia systemu kontroli dostępu w Twojej firmie!

Chcę dowiedzieć się więcej 

Przeczytaj także:

✔️ Dlaczego warto samodzielnie drukować karty kontroli dostępu? Poznaj 5 korzyści!

✔️ 10 powodów, dla których warto wdrożyć system rejestracji czasu pracy w Twojej firmie

Wyświetlenia: 7132

Podobał Ci się wpis?

Maciej Szulc

Zastępca Dyrektora ds. Sprzedaży

Ekspert w zakresie systemów kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy.