IPS - Unicard

IPS

 IPS

Kontrola dostępu, monitoring IP oraz system domofonowy w branży edukacyjnej

IPS – Playschool & Primary School – to dwujęzyczne międzynarodowe przedszkole oraz szkoła podstawowa z wykładowym językiem angielskim. IPS jako jedyna szkoła we Wrocławiu została zautoryzowana przez dwie światowe organizacje edukacyjne: IB oraz Cambridge International.

Szkoła przy ul. Drukarskiej rozpoczęła swoją działalność 1 września 2017 r., wcześniej placówka miała swoją siedzibę w innej lokalizacji. Budynek dysponuje 2 600 m2 powierzchni użytkowej, uczniowie mogą korzystać z basenu, stadionu miejskiego i biblioteki, a dla najmłodszych jest park zabaw. Placówka realizuje programy IB PYP dla uczniów w wieku od 3 do 11 lat oraz Primary i Secondary1 z uczniami w wieku od 5 do 11 lat (Primary) i od 11 do 14 lat (Secondary1).

Wyzwanie

"Kontrola dostępu już wcześniej chodziła nam po głowie, widziałam ten system także w innych budynkach szkolnych. W związku z budową nowej szkoły pojawiła się możliwość zastosowania tego rozwiązania także u nas. Było ono zresztą sugerowane przez architekta, który projektował nasz budynek. Ze względu na to, że szkoła jest dużym obiektem, wymagana była kontrola wejścia i wyjścia dla uczniów, ich rodziców i opiekunów” – opowiada p. Magdalena Dobrzańska-Frasyniuk, IPS President of the Board.

W nowym budynku szkoły zostały zaprojektowane systemy bezpieczeństwa w postaci systemu kontroli dostępu, monitoringu wizyjnego IP oraz cyfrowego systemu domofonowego z wieloma panelami wywołania. Liczba przejść na terenie całej szkoły objętych systemem kontroli dostępu to aż 15. System funkcjonuje także na furtkach i bramach umożliwiających wejście na teren obiektu. Przejścia zabezpieczone kontrolą dostępu zostały wyposażone w przyciski wyjścia ewakuacyjnego, umożliwiające odblokowanie drzwi w razie zagrożenia pożarowego. System działa w oparciu o karty zbliżeniowe w standardzie Mifare, które posiada każdy uczeń i jego rodzic czy opiekun.

„Dla nas najważniejsze było zawsze bezpieczeństwo uczniów i to, aby nieuprawnione do tego osoby nie mogły dostać się do środka. Trzeba pamiętać, że w naszej placówce przebywają naprawdę małe dzieci, od 3 do 10 roku życia, stąd zapewnienie im spokojnego otoczenia jest szczególne ważne.” – dodaje p. Alicja Świstak, IPS Administration Coordinator.

Rozwiązania

"Cały system jest zarządzany centralnie z poziomu dedykowanego oprogramowania komputerowego, w jego skład wchodzi kontrola dostępu, monitoring wizyjny z 25 kamerami IP podpiętymi do rejestratora cyfrowego oraz cyfrowy system domofonowy. Zastosowane rozwiązanie działa oczywiście w oparciu o karty elektroniczne, które są wykorzystywane do współpracy z systemem bibliotecznym w szkole oraz systemem do wydawania posiłków” – wyjaśnia Leszek Nowaczyk, Key Account Manager w UNICARD SA.

Rozwiązanie jest na pewno nowoczesne, a na takim wizerunku pracownikom szkoły szczególnie zależało. Rodzice doceniają w tym momencie dużo bardziej zaawansowane, a jednocześnie bezpieczne dla ich dzieci technologie.

„Ważne jest także to, że dzięki monitoringowi na terenie szkoły możemy w razie jakiegoś zdarzenia mieć do niego dostęp online, sprawdzić, co tak naprawdę się wydarzyło” – dodaje p. Alicja.

Korzyści

"Dzięki temu rozwiązaniu obsługa budynku jest łatwiejsza, zarówno z punktu widzenia rodziców, jak i pracowników. Zdarza się oczywiście, że dzieci zapominają swoich kart, ale i tak system spełnia swoje zadanie. Dla mnie ważne było także nietypowe zastosowanie karty do wydawania posiłków – jest ona zintegrowana z systemem online Zamów posiłek. Polega on na tym, że rodzic wybiera przez stronę www posiłki, które chce, aby jego dziecko jadło w szkole. Dziecko natomiast podchodzi ze swoją kartą do czytnika kart i na tej podstawie wiadomo, co dziś będzie jadło. To znacznie przyspiesza i usprawnia proces wydawania posiłków.

Myśleliśmy jeszcze o zastosowaniu kart do szafek uczniów, ale ze względów finansowych na razie zrezygnowaliśmy z tego pomysłu. Jedno mogę powiedzieć: dzięki temu rozwiązaniu nasza szkoła jest bezpieczna” – mówi p. Magdalena Dobrzańska-Frasyniuk.