ZCB Owczary - TERMOton - Unicard

ZCB Owczary - TERMOton

ZCB Owczary - TERMOton

Wdrożenie systemów kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy w Zakładzie Ceramiki Budowlanej Owczary – TERMOton

Zakład Ceramiki Budowlanej Owczary to polska firma z ponad czterdziestoletnim doświadczeniem. Dzięki szeregom inwestycji, które miały miejsce na terenie zakładu w ostatniej dekadzie, jest on dziś określany mianem jednej z najnowocześniejszych cegielni w Europie o mocach przerobowych na poziomie ponad tysiąca ton gotowego produktu dziennie.

Flagowym produktem firmy jest kilkukrotnie nagrodzony złotym medalem na targach BUDMA pustak ceramiczny TERMOton® DIAMENT o niespotykanych na rynku właściwościach izolacyjnych.

Wymagania klienta

Niedawna modernizacja przedsiębiorstwa objęła między innymi budowę nowego zakładu produkcyjnego ze sterowanym komputerowo parkiem maszynowym, a także budowę budynku biurowego, który stał się reprezentatywną siedzibą spółki.

„Wraz z rozbudową infrastruktury bardzo ważną kwestią stało się dla nas zagwarantowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa na terenie firmy. Chcieliśmy nawiązać współpracę z doświadczonym partnerem, który podejmie się kompleksowej realizacji projektu oraz zagwarantuje opiekę serwisową nad dostarczonym rozwiązaniem” – opowiada Pan Andrzej Janiszewski, Kierownik Zakładu odpowiedzialny za wdrożenie systemów po stronie ZCB Owczary.

 

Klientowi zależało na:

 • wdrożeniu skalowalnego systemu kontroli dostępu,
 • wdrożeniu systemu rejestracji czasu pracy umożliwiającego integrację z oprogramowaniem SAGE Symfonia,
 • wykorzystaniu jednej karty do obsługi wielu procesów,
 • ograniczeniu zużycia energii elektrycznej w biurowcu poprzez integrację sterowania klimatyzacją z systemem kontroli dostępu.

 

Podczas wizji lokalnej pojawiło się kilka wyzwań: 

 • w budynku biurowym trwały prace wykończeniowe, a zamontowanie czytników oraz sterowników wymagało ułożenia okablowania, także podtynkowego, 
 • większość drzwi i bram nie była przystosowana do potrzeb kontroli dostępu;
 • zainstalowane w budynku biurowym okna wymagały doposażenia w czujniki otwarcia;
 • część produkcyjna była użytkowana przez 24 h/dobę, co stanowiło dodatkowe wyzwanie logistyczne.

Wdrożone rozwiązania 

„Zaproponowaliśmy Inwestorowi koncepcję systemu, która uwzględniała wszystkie jego oczekiwania. Przygotowaliśmy również taki harmonogram działań, aby wdrożenie przebiegło sprawnie, bezpiecznie i nie zakłóciło pracy na terenie produkcji” – wyjaśnia Leszek Nowaczyk, Key Account Manager w UNICARD.

 

W ramach współpracy:

 • wspólnie z inwestorem wykonaliśmy kompletne okablowanie oraz przystosowaliśmy wszystkie drzwi i bramy do potrzeb kontroli dostępu;
 • wdrożona została kontrola dostępu UniKD, która w zależności od posiadanych uprawnień ogranicza dostęp do wybranych pomieszczeń i stref;
 • wdrożona została rejestracja czasu pracy UniRCP;
 • dostarczyliśmy drukarkę do kart plastikowych EVOLIS ZENIUS, która umożliwia samodzielne drukowanie i kodowanie kart zbliżeniowych.

 

Zgodnie z oczekiwaniem Inwestora na terenie całej firmy zainstalowane zostały nowoczesne czytniki UNICARD ASR-805M GLASS MIFARE® z dedykowaną grafiką TERMOton®, spójną z wizerunkiem przedsiębiorstwa. Dzięki zastosowanej integracji możliwe jest również sterowanie klimatyzacją z poziomu wdrożonego systemu UniKD.

 

 

Korzyści

Wdrożone rozwiązania umożliwiają łatwe i bezpieczne zarządzanie budynkiem. Ta sama karta obsługuje wiele procesów, wpływając na redukcję kosztów oraz usprawniając korzystanie z systemów. Zabezpieczonych zostało ponad 100 przejść, co ogranicza ryzyko nieautoryzowanego dostępu do obiektu oraz wpływa na dyscyplinę pracy. Dostarczony system rejestracji czasu pracy posiada moduł automatycznej rejestracji obrazu SARO-IP, który eliminuje problem „pożyczania kart”.

 

Zainstalowane na terenie całej firmy czytniki ASR-805M GLASS MIFARE® z grafiką TERMOton® nie tylko doskonale wpisują się w nowoczesny wizerunek przedsiębiorstwa, ale stanowią również estetyczny element wykończenia biura.

 

Terminowa realizacja powierzonego naszej firmie zadania oraz skalowalność i możliwość wszechstronnej rozbudowy dostarczonego systemu zaowocowały kontynuacją współpracy UNICARD-u z ZCB Owczary. Aktualnie realizujemy kolejne inwestycje, które obejmują wyposażenie nowych obiektów w systemy bezpieczeństwa UniKD oraz wdrożenie kontroli dostępu na terenie firmowych parkingów.