Tworzymy bezpieczny świat

  • PL

Projekt Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej

 

INFORMACJE PRASOWE NA TEMAT REALIZACJI PROJEKTU Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej - Systemu Zarządzania Transportem Zbiorowym w województwie małopolskim

Kontakt dla mediów: Anna Tatucha, Kierownik ds Komunikacji Biznesowej,

1. Press release 16.12.2014

UMOWA NA WYKONANIE MAŁOPOLSKIEJ KARTY AGLOMERACYJNEJ PODPISANA

Pod koniec 2013 roku zostało ogłoszone podpisanie porozumienia między władzami Krakowa, Tarnowa, Bochni, Skawiny i Wieliczki w sprawie Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej (MKA). MKA to zintegrowany  bilet, umożliwiający korzystanie z różnych środków transportu publicznego (pociąg, autobus, tramwaj) w Małopolsce oraz parkingów typu Park&Ride, a w przyszłości także innych usług - np. wstępu do muzeów. Tego typu rozwiązanie funkcjonuje już z powodzeniem w kilku województwach w Polsce m.in. w śląskim.

Rok później, w dniu 16 grudnia 2014, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie podpisał umowę w Urzędzie Marszałkowskim z konsorcjum: firmami UNICARD SA i AMG.net na realizację projektu: Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej - Systemu Zarządzania Transportem Zbiorowym w województwie małopolskim.

Małopolska Karta Aglomeracyjna to część dużego przedsięwzięcia – budowy Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Jednym z głównych celów tej inwestycji jest zachęcenie mieszkańców Krakowa i kilku innych miast województwa małopolskiego, będącymi stronami zawartego wcześniej porozumienia, do korzystania z transportu zbiorowego. Władze miasta Krakowa liczą, że dzięki temu nie tylko ograniczą ruch samochodowy w Krakowie, wyeliminują aktualne problemy z parkowaniem, ale przede wszystkim ułatwią podróżowanie po regionie przy użyciu jednego zintegrowanego biletu.

Małopolska Karta Aglomeracyjna będzie dostępna w formie bezpiecznej karty zbliżeniowej, a także w postaci aplikacji mobilnej dla smartfonów z systemami iOS, Android i Windows Phone.

Aby otrzymać MKA lub skorzystać z aplikacji mobilnej, trzeba będzie zarejestrować się w systemie przez Internet lub w Punkcie Obsługi Klienta MKA w Krakowie. Każdy użytkownik otrzyma dostęp do usług świadczonych w ramach MKA i będzie mógł wybrać własny pakiet, np. wykupić okresowy bilet kolejowy na trasie Kraków – Tarnów, bilet okresowy na komunikację miejską w Krakowie, W Tarnowie i otrzymać  abonament parkingowy na parkingi Park&Ride w węzłach przesiadkowych w Tarnowie oraz w Bochni. Dane zostaną zapisane na karcie, a pasażer za wszystko zapłaci zbiorczo. To operator systemu rozdzieli opłaty pomiędzy odpowiednich usługodawców.

Według marszałka województwa małopolskiego Marka Sowy – Karta jest jednym z elementów działań związanych z tworzeniem Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, która w przyszłości szybko i komfortowo połączy największe małopolskie miasta. Chcemy, by w tych aglomeracjach mieszkańcy w coraz większym stopniu korzystali z różnych form transportu publicznego.

Dla  konsorcjum firm Unicard i AMG.net realizacja tak ważnego projektu dla województwa małopolskiego jest szczególnym wyróżnieniem, zwłaszcza dla krakowskiej firmy UNICARD, która od 20 lat koncentruje się na projektach i systemach kartowych. Jesteśmy dumni, że możemy aktywnie brać udział w usprawnianiu funkcjonowania transportu publicznego  i tym samym rozwoju naszego województwa - dodaje prezes firmy Unicard SA Tomasz Bednarski.

Bardzo się cieszymy, że w kolejnym polskim mieście wdrożymy nasz autorski system „SmartCity” – mówi Krzysztof Łukaszuk, Prezes AMG.net.  „Niedawno zakończyliśmy wdrożenie podobnego projektu jakim jest poznańska PEKA, zatem jesteśmy w pełni gotowi podjąć kolejne wyzwanie związane z systemem MKA. To rozwiązanie będzie na pewno powodem do dumy zarówno dla mieszkańców Małopolski, jak i instytucji prowadzących ten projekt”.

Opracowanie, wdrożenie i uruchomienie systemu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej będzie kosztowało blisko 19,5 mln zł, z czego 85 proc. będzie stanowiła dotacja ze środków unijnych.

UNICARD SA od ponad dwudziestu lat jest liderem na rynku rozwiązań z zakresu kontroli dostępu, rejestracji czasu pracy, systemów identyfikacji osób, zabezpieczeń i integracji z automatyką budynkową. Oferuje usługi konsultingowe, serwisowe oraz sprzęt i oprogramowanie dopasowane do indywidualnych wymagań klienta. Firma zatrudnia ok. 100 specjalistów w  krakowskiej Centrali UNICARD SA oraz regionalnych Biurach w Warszawie i Poznaniu. Jej dynamiczny rozwój pozwala na ciągłe ulepszanie produktów (także własnej produkcji) oraz poszerzanie oferty.  Dzięki swoim osiągnięciom została uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami.

O AMG.net S.A.

AMG.net S.A. jest nowoczesną firmą branży IT, liderem w tworzeniu aplikacji samoobsługowych, zaawansowanych rozwiązań integracyjnych i realizacji złożonych projektów wdrożeniowych. W 2014 roku dołączyła do jednej z największych grup informatycznych –Atos. Wśród klientów AMG.net znajdują się między innymi Orange, PTC (T-Mobile), PLL LOT, BRE Bank, Bank Millenium, Multibank, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości, PZU, PGNiG.

 

Publikacje prasowe:

 

https://wadowice24.pl/index.php/nowe/polityka/1091-malopolska-inwestuje-w-jeden-bilet-wstepu.html

 https://www.kurierkolejowy.eu/aktualnosci/22461/Powstanie-Malopolska-Karta-Aglomeracyjna.html

 https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/aktualnosci/malopolska-karta-aglomeracyjna-od-przyszlej-jesieni/

 https://wiadomosci.onet.pl/krakow/zintegrowany-bilet-za-20-mln-zl-szczegolow-na-razie-brak/rzegh

 https://www.malopolskie.pl/Wydarzenia/?id=13227

 https://dziennikkrakowski.pl/?p=83871

https://m.onet.pl/wiadomosci/krakow,qpn56