Druk termotransferowy a retransferowy. Czym się różnią? - Unicard

Rozwiązania kartowe


Druk termotransferowy a retransferowy. Czym się różnią?

Rozwiązania kartowe
Średni czas czytania:

Jeśli zdecydowałeś się na wydrukowanie spersonalizowanych kart plastikowych, pewnie stoisz przed dylematem, jaką metodę nadruku wybrać. Retransfer czy druk termotransferowy – co okaże się lepsze? I czym różnią się obie techniki? Rozwieję Twoje wątpliwości!

 

Drukowanie kart plastikowych daje firmom wiele korzyści. Dzięki spersonalizowanym blankietom mogą budować wizerunek marki, umacniać więź z klientami czy partnerami biznesowymi. Karty plastikowe wykorzystywane są już nie tylko jako metoda płatności czy w systemach kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy, ale również jako wizytówki, karty lojalnościowe oraz rabatowe, stałego klienta, czy identyfikacyjne.

Zanim jednak wydrukujemy własny blankiet, jest kilka istotnych kwestii, które warto rozważyć. O najważniejszych wspominałam w artykule Jak wybrać drukarkę do kart plastikowych, ale chcę dokładniej rozwinąć jeden z punktów – rodzaj druku. Retransfer czy drukowanie termotransferowe – co wybrać? Jeśli stawiasz sobie to pytanie, pomogę Ci znaleźć na nie odpowiedź.

Na początek wyjaśnię, czym cechują się poszczególne metody druku, a następnie przedstawię najważniejsze różnice pomiędzy nimi.

Retransfer. Co to jest i jak działa?

Druk retransferowy wykorzystuje tzw. odwrócony transfer termiczny. W tej technice sporym wyróżnieniem jest to, że głowica drukarki nie dotyka powierzchni karty, co zdecydowanie przedłuża jej żywotność oraz zapewnia wysoką jakość wydruku.

Proces drukowania retransferowego:

  1. projekt karty jest drukowany bezpośrednio na przezroczystej, elastycznej folii,
  2. dzięki wysokiej temperaturze oraz ciśnieniu drukarka przenosi obraz na powierzchnię karty, gdzie zostaje z nią zespolony.

Zalety druku retransferowego

Wysoka jakość wydruku

W przypadku druku retransferowego problem nieostrych zdjęć czy mdłych kolorów znika. Obraz jest czysty, a barwy intensywne, co jest szczególnie ważne w przypadku kart drukowanych przez instytucje rządowe czy publiczne, gdzie zdjęcie służy np. do identyfikacji pracownika. Warto wiedzieć, że rozdzielczość druku retransferowego wynosi aż 600 dpi (dla porównania – przy termotransferze jest to 300 dpi).

Jak wspominałam, w druku retransferowym najpierw tworzony jest obraz, a następnie umieszczany jest on na karcie, co także wpływa na jakość wydruku. Nacisk na kartę jest równomierny, a wszelkie nierówności czy zanieczyszczenia nie mają tak dużego wpływu na głowicę ani obraz, jak ma to miejsce w przypadku druku termotransferowego/termosublimacji.

Długa żywotność głowicy

Fakt, że w przypadku retransferu głowica drukująca nie dotyka bezpośrednio karty, sprawia, że ten komponent jest niezwykle trwały oraz odporny na awarie. Nie musisz martwić się o koszty naprawy, a co więcej – głowice w drukarkach retransferowych marek Matica i Evolis, dostępnych w naszym asortymencie, objęte są dożywotnią gwarancją.

Drukowanie od krawędzi do krawędzi

Kolejna ogromna zaleta drukarek retransferowych to drukowanie „edge to edge”, czyli na całej powierzchni karty, bez niezadrukowanych, najczęściej białych pasków na jej krawędziach.

Termotransfer/termosublimacja. Co to za metoda?

Termotransfer jest odpowiedzialny za nadruk monochromatyczny, a termosublimacja – kolor. Proces drukowania jest nieco inny, niż w przypadku drukarek retransferowych, i przebiega następująco:

  1. plastikowa karta zostaje umieszczona bezpośrednio na termotransferowej taśmie. Ta pod wpływem temperatury uwalnia pigmenty w czterech barwach CMYK (cyjanowy, magenta, żółty, czarny),
  2. docisk głowicy przenosi kolory na wierzch karty,
  3. karta zostaje zalaminowana, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie, np. przed zarysowaniem.

Druk termotransferowy/termosublimacyjny – zalety

Szeroka paleta barw

Dzięki mieszaniu pigmentów w kolorach CMYK możliwe jest wytworzenie ponad 16 milionów różnorodnych odcieni! Dzięki temu na karcie mogą znaleźć się dowolne barwy w wysokiej jakości.

Trwałość wydruku

Dzięki trzeciemu etapowi wydruku karty, czyli laminacji, jest ona zabezpieczona przed urazami mechanicznymi czy wyblaknięciem. A o te nietrudno – zwłaszcza gdy nie używamy dedykowanych akcesoriów do kart, a blankiety trzymamy w kieszeni czy portfelu. Laminowanie sprawia, że karta jest odporna na zarysowania czy zadrapania, które nie wyglądają estetycznie, a na dodatek mogą negatywnie wpływać na jej użyteczność (np. uniemożliwiać identyfikację osoby na podstawie zdjęcia).

Szybki wydruk

Drukarka termotransferowa/termosublimacyjna to dobry wybór, jeśli chcesz wydrukować sporą partię kart i zależy Ci na prędkości wydruku.

Dla przykładu – drukarka Primacy marki Evolis jest w stanie wydrukować 600-850 monochromatycznych kart w ciągu jednej godziny, a w przypadku wydruku jednostronnego CMYK – 190-210 kart/godzinę.

Jest to efekt związany z jakością wydruku – im wyższa jakość, tym wolniej drukuje urządzenie. Znów posłużę się przykładem – model retransferowy Avansia, drukujący w rozdzielczości 600 dpi, przy wydruku jednostronnym w kolorze jest w stanie wdrukować około 140 kart/godzinę, więc o kilkadziesiąt sztuk mniej, niż wspomniany już termotransferowy model Primacy o rozdzielczości 300 dpi.

Retransfer vs termotransfer. Porównanie

Znasz już najważniejsze różnice między drukiem retransferowym oraz termotransferem. Dla uporządkowania wiedzy przygotowałam dla Ciebie tabelę z porównaniem najważniejszych kwestii, które mogą mieć wpływ na wybór odpowiedniej drukarki.

 Termotransfer vs retransfer - porównanie.

 

Jak widzisz – różnic jest kilka. Najważniejsze z nich dotyczą głównie tego, jak zachowuje się głowica. To najdroższy komponent w całej drukarce, dlatego jeśli nie chcesz martwić się kosztami ewentualnych napraw, warto rozważyć drukarkę retransferową z dożywotnią gwarancją na głowicę, jak np. model Matica XID 8300.

Z kolei zaletą nadruku termotransferowego/termosublimacyjnego jest powłoka OVERLAY, która dodatkowo chroni kartę. W przypadku obu technik drukowania możliwe jest dokupienie modułu laminującego, który zapewnia pełną ochronę kart, które są wysoce eksploatowane. Alternatywą są akcesoria, np. etui na karty.

Jeśli wciąż masz wątpliwości lub dodatkowe pytania na temat druku kart plastikowych – odezwij się do mnie. Doradzę Ci i pomogę w wyborze odpowiedniego urządzenia i techniki!

Kontakt z doradcą

Przeczytaj także:

✔️ Jak dbać o materiały eksploatacyjne Evolis? 3 ważne kwestie

✔️ Jak zrobić cenówki do sklepu? Szybkie i praktyczne rozwiązanie

✔️ Drukowanie identyfikatorów dla gości: na co zwrócić uwagę?

Wyświetlenia: 1668

Podobał Ci się wpis?

Agnieszka Hanzelka

KEY ACCOUNT MANAGER

Ekspert do spraw drukarek do kart plastikowych.