NFC – co to jest i jak działa? - Unicard

PREMIERA CZYTNIKA
BIOMETRYCZNEGO
HID SIGNO 25B

Odkryj więcej

Premiera
rejestratora
UT one

Odkryj więcej

Wdrażamy
systemy
bezpieczeństwa

Odkryj Więcej

15 tys.klientów
28 latdoświadczenia

Integrujemy
rozwiązania
Smart City

Odkryj Więcej

P+RSprawdź nas!
smartcityPrzyjazny transport

Produkujemy
sprzęt
i oprogramowanie

Odkryj Więcej

15 tys.klientów
28 latdoświadczenia

NFC – co to jest i jak działa?

Rozwiązania kartowe
Średni czas czytania:

Co to jest NFC, jak działa i gdzie znajduje zastosowanie? Dowiedz się, czym jest technologia NFC i w jaki sposób możesz z niej korzystać!

 

Kolejne modele telefonów zostają wyposażane w coraz bardziej zaawansowane funkcjonalności, które umożliwiają nam wykorzystywanie smartfonów nie tylko do komunikacji, ale także płatności czy wymiany danych z innymi urządzeniami. Jedną z nich jest NFC. Co to takiego i czy Twój smartfon także posiada moduł NFC? Gdzie jeszcze możliwe jest jego zastosowanie? I czy korzystanie z NFC w telefonie jest bezpieczne? Wyjaśniam!

 

NFC. Co to jest?

NFC to skrót od angielskiego wyrażenia near-field communication, co oznacza komunikację bliskiego zasięgu. To nic innego jak bezprzewodowa technologia radiowa, która wykorzystuje indukcję pola magnetycznego, aby umożliwić wymianę danych między urządzeniami elektronicznymi, znajdującymi się w odległości do 20 cm (w praktyce najczęściej kilka cm). Komunikacja NFC bazuje na protokołach RFID (systemie zdalnej identyfikacji radiowej), wykorzystywanych m.in. w transporcie, kontroli dostępu, logistyce czy handlu.

W przeciwieństwie do innej popularnej technologii bezstykowej – Bluetooth – która umożliwia komunikację tylko pomiędzy dwoma urządzeniami aktywnymi, komunikacja między urządzeniami obsługującymi technologię NFC może być aktywna-aktywna (peer-to-peer) oraz aktywna-pasywna.

 • Tryb aktywny: oba urządzenia (inicjujące oraz docelowe) posiadają własne zasilanie oraz emitują sygnał. Urządzenie docelowe, gdy czeka na dane, nie wytwarza własnego pola magnetycznego.
 • Tryb pasywny: urządzenie docelowe nie wytwarza sygnału radiowego, a bazuje na energii pozyskiwanej z urządzenia, które pracuje w trybie aktywnym.

 

NFC - działanie trybu aktywnego i pasywnego.

 

Technologia NFC została wynaleziona przez marki Sony i NXP Semiconductors (niegdyś Philips). Pierwsze telefony z NFC – Nokie 6131 – zostały wypuszczone na rynek w 2007 roku.

Zalety NFC:

 • nie wymaga parowania urządzeń (połączenie jest automatyczne),
 • bezprzewodowa komunikacja,
 • krótki czas łączenia urządzeń oraz odczytu danych,
 • to bezpieczna technologia – nawet w tłocznych miejscach (w przypadku płatności za pomocą NFC aplikacje bankowe wymagają dodatkowo odblokowania telefonu),
 • w porównaniu z Bluetooth nie pobiera wiele energii (więcej w przypadku trybu pasywnego),
 • działa także z pasywnymi urządzeniami, np. naklejką czy czasami nawet wyłączonym sprzętem elektronicznym, które mogą przesyłać dane po zetknięciu z urządzeniem aktywnym.

Jak działa NFC?

Funkcja NFC wykorzystuje technologię zbliżeniową. Odbiera oraz przesyła dane za pomocą fal radiowych, jednak w przeciwieństwie do, chociażby, Bluetooth, oba urządzenia nie muszą być aktywne.

Podobnie jak inne technologie zbliżeniowe, NFC opiera się na sprzężeniu indukcyjnym między dwiema antenami, obecnymi w urządzeniach obsługujących NFC – na przykład smartfonie i drukarce – które komunikują się w jednym lub obu kierunkach. Częstotliwość transmisji danych w NFC to 13,56 MHz, a szybkość ich przesyłu wynosi 106, 212, 424 lub 848 kilobitów na sekundę.

NFC - sposób działania.

Sporą zaletą tej technologii są tagi NFC, czyli pasywne urządzenia, które dzięki chipom mogą służyć do komunikacji z aktywnymi urządzeniami NFC. Znajdują zastosowanie np. w plakatach, produktach, ulotkach informacyjnych i innych obszarach, w których niewielkie ilości danych mogą być przechowywane i przesyłane do aktywnych urządzeń NFC.

Technologia NFC – zastosowanie

Oto najpopularniejsze sposoby na zastosowanie NFC:

Płatności mobilne

 • NFC w telefonie umożliwia szybkie i bezpieczne płacenie bezgotówkowe (np. za bilety w komunikacji miejskiej, przejazdy taksówką),
 • zbliżeniowe płacenie w samoobsługowych punktach sprzedaży, np. automatach, kioskach.

Bezpieczeństwo danych i mienia oraz szybkie uwierzytelnienie

 • w systemach kontroli dostępu (np. telefon zamiast karty dostępu),
 • bezpieczne logowanie do komputera,
 • odblokowanie drzwi samochodu (w przypadku Tesli, NFC to alternatywna forma autoryzacji podczas otwierania i uruchamiania auta),
 • odczytywanie dokumentów w wersji elektronicznej, np. legitymacji, e-dowodów.

Transfer danych

 • wymiana elektronicznych wizytówek, numerów telefonów,
 • przysyłanie zdjęć czy muzyki na inne urządzenie,
 • parowanie ze słuchawkami.

Dostęp do informacji cyfrowych

 • odczytywanie danych z inteligentnych plakatów, np. harmonogramów, map.

Jak widzisz, zastosowanie NFC jest ogromne – w turystyce, marketingu, komunikacji czy płatnościach bezgotówkowych. I chociaż tę technologię kojarzymy głównie ze smartfonami, to NFC w telefonie z pewnością nie jest jedynym rozwiązaniem.

 

Zastosowanie NFC - infografika.

 

Komunikacja NFC a inne technologie

NFC często zostaje porównywane lub mylone z innymi popularnymi technologiami. Porównam je zatem z Bluetooth, QR oraz RFID, aby pokazać Ci podobieństwa oraz różnice między nimi.

NFC vs Bluetooth

O kilku różnicach pomiędzy NFC a Bluetooth już wspominałem – najważniejsza z nich to fakt, że pierwsza z technologii umożliwia komunikację w trybie aktywnym i pasywnym, a druga z nich – wyłącznie aktywnym.

NFC jest również szybsze oraz prostsze w użytkowaniu – urządzenia nie wymagają ręcznego parowania, jak ma to miejsce w przypadku Bluetooth. Wystarczy je do siebie zbliżyć.

Moduł NFC charakteryzuje krótszy zasięg (najczęściej kilka cm), dlatego uznawany jest również za bezpieczniejszy od Bluetooth (maksymalny zasięg nawet do ponad 100 m). Sprawdzi się jednak głównie w przypadku plików o niewielkiej wielkości.

Kolejna istotna różnica to zużycie energii. NFC potrzebuje jej mniej niż Bluetooth, dlatego może być włączone cały czas, nie rozładowując baterii. Jest jednak pewien wyjątek, o którym już wspomniałem – komunikacja w trybie pasywnym zużywa więcej energii, niż w trybie aktywnym.

NFC vs QR

Kody QR oraz tagi NFC mają kilka podobieństw – są wykorzystywane m.in. do przekierowania użytkownika na konkretną stronę www, przekazywania informacji, zdjęć czy wideo. Jest jednak kilka różnic w ich wykorzystaniu.

Tagi NFC muszą być w niewielkiej odległości od osoby skanującej, stąd wykorzystanie ich np. na billboardach jest niemożliwe. W tej roli lepiej sprawdzą się kody QR, które nie mają jednak wielu funkcjonalność NFC, np. nie umożliwiają płatności zbliżeniowych.

Kolejna ważna różnica to kwestia bezpieczeństwa – kody QR można z łatwością skopiować np. skserować je. W przypadku tagów NFC, jeśli są one odpowiednio zabezpieczone, to nie ma możliwości ich zduplikowania.

NFC vs RFID

Zarówno technologia NFC, jak i RFID wykorzystują komunikację bezprzewodową. Istnieje jednak kilka kluczowych różnic pomiędzy nimi.

RFID to ogólne określenie na wiele różnych częstotliwości (Low Frequency, High-Frequency oraz Ultra-high Frequency). Z kolei NFC działa tylko na częstotliwości 13,56 MHz, a więc wykorzystuje wąska gałąź RFID.

Druga z nich to zasięg – w przypadku NFC jest to wspomniane już kilka cm, maksymalnie do 20. Z kolei niektóre znaczniki RFID mogą mieć zasięg nawet do kilkudziesięciu metrów.

Różnice te wpływają także na zastosowanie NFC i RFID. Pierwsza z technologii służy głównie do odczytywania informacji przy użyciu telefonu oraz do płatności zbliżeniowych. Z kolei RFID częściej wykorzystywane jest w przemyśle i logistyce, np. do namierzania oraz identyfikacji towarów, w systemach kontroli dostępu.

NFC w telefonie. Jak sprawdzić, czy Twój smartfon go ma?

Moduł NFC w telefonie nie jest nowym rozwiązaniem, jednak nie każdy model posiada tę funkcjonalność. Jak sprawdzić, czy Twój smartfon został wyposażony w tę technologię?

Telefony z systemem iOS

Moduł NFC w telefonie marki Apple przez lata miał dość ograniczone możliwości – użytkownicy iPhone'ów do czasu pojawienia się systemu iOS 11 mogli korzystać z niego wyłącznie w celu płatności zbliżeniowych za pomocą Apple Pay.

Aktualnie nowsze modele mają możliwość odczytywania tagów, jednak emulacja karty wciąż pozostaje udostępniona tylko na potrzeby usługi Apple Pay (za pomocą iPhone’a możliwa jest wyłącznie komunikacja w trybie pasywnym).

Jak sprawdzić, czy Twój iPhone posiada NFC? To proste – wszystkie modele począwszy od iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus zostały wyposażone w tę technologię. Możesz także poszukać informacji na ten temat w karcie produktu, dostępnej np. na stronie producenta.

Telefony z systemem Android

W przypadku modeli z systemem Android telefony z NFC mogą nie tylko dokonywać płatności, ale także przesyłać oraz odbierać pliki i informacje. Aby sprawdzić, czy Twój telefon posiada moduł NFC:

 1. otwórz „Ustawienia”,
 2. w górnym pasku „Wyszukaj w ustawieniach” wpisz hasło NFC,
 3. jeśli posiadasz NFC: zobaczysz informację o możliwości włączenia tej funkcji,
 4. jeśli nie posiadasz NFC: wyszukiwarka nie zaproponuje żadnych wyników.

Funkcja NFC – podsumowanie

Komunikacja NFC – w telefonach i nie tylko – znajduje szerokie zastosowanie. To bezpieczna i wygodna funkcjonalność, która umożliwia nie tylko płatności zbliżeniowe, ale także wymianę danych oraz plików.

Technologia zostaje też wykorzystywana w systemach kontroli dostępu, gdzie telefon może zastąpić standardową kartę, a także w czytnikach do e-dowodów. A możliwości jej wykorzystania z pewnością będzie coraz więcej.

 

Przeczytaj także:

✔️ Co to jest kryptografia? Definicja i kluczowe funkcjonalności

✔️ Co to jest e-dowód osobisty i jak działa to rozwiązanie?

 

 

Wyświetlenia: 123

Podobał Ci się wpis?

Grzegorz Poznański

Dyrektor Centrum Rozwoju Urządzeń

Z firmą UNICARD związany od 16 lat. Brał udział we wszystkich projektach lub modyfikacjach produktów własnych oferowanych obecnie przez UNICARD.

Dowiedz się więcej

Nasze rozwiązania

Aktualności

Dofinansowanie na wdrożenie systemu kontroli dostępu czy rejestracji czasu pracy w Twojej firmie!

Od 20 września będzie możliwość składania wniosku o dofinansowanie unijne w obszarze cyfryzacji. Firmy kwalifikujące się do konkursu mogą otrzymać dotację w wysokości nawet do 255 tysięcy złotych,...

Więcej

Blog

Druk termotransferowy a retransferowy. Czym się różnią?

Jeśli zdecydowałeś się na wydrukowanie spersonalizowanych kart plastikowych, pewnie stoisz przed dylematem, jaką metodę nadruku wybrać. Retransfer czy termosublimacja – co okaże się lepsze?...

Więcej
+48 12 39 89 900

Zadzwoń i umów się na
spotkanie z naszym doradcą!

Dołącz do newslettera

UNCIARD SA – czołowy producent automatyki budynkowej

UNICARD SA to ceniony producent automatyki budynkowej, który tworzy innowacyjne rozwiązania skupiające się na systemach identyfikacji osób, rejestracji czasu pracy, kontroli dostępu, zabezpieczeniach, a także elementach Smartcity. UNICARD SA jest obecny na rynku automatyki budynkowej od prawie 30 lat. W ciągu tego okresu nasze przedsiębiorstwo pomogło tysiącom Klientów i zyskało tytuł lidera w branży.

Aktualna pozycja firmy jest wynikiem nie tylko produkcji wysokiej jakości oprogramowania i sprzętu, ale także zapewniania naszym Klientom kompleksowej obsługi. Służymy im profesjonalnym wsparciem technicznym, zapewniamy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, a także oferujemy usługi konsultingowe.

UNICARD SA oferuje swoim Klientom szereg innowacyjnych rozwiązań, a wśród kluczowych produktów firmy można wyróżnić m.in. czytniki do kart RFID, urządzenia do pomiaru temperatury, system RCP, kołowroty i bramki obrotowe, urządzenia do higieny produkcji, automaty biletowe, czy też systemy parkingowe.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, iż znaczna część naszych Klientów określa zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na terenie swoich obiektów jako jeden z głównych priorytetów. Właśnie dlatego rozwiązania, które zapewniają skuteczną kontrolę dostępu, są kluczowym punktem naszych systemów automatyki budynkowej.

Zaufaj doświadczeniu lidera branży

Autorski System Kontroli Dostępu, który stworzyliśmy, pozwala na kompletny nadzór nad dostępem do poszczególnych pomieszczeń i stref w budynku, a także umożliwia administratorowi szybkie nadawanie oraz ograniczanie uprawnień. Kluczowym elementem tego rozwiązania są plastikowe i elektroniczne karty, a także ich czytniki. UNICARD SA, jako czołowy producent automatyki budynkowej, oferuje swoim Klientom również profesjonalne drukarki do kart plastikowych, które są intuicyjne w obsłudze i gwarantują wysoką rozdzielczość produktów. Klienci mogą zdecydować się na wersje urządzenia, które drukują elektroniczne karty zbliżeniowe, elektroniczne karty stykowe, a także karty z paskami magnetycznymi.

Oczywiście w naszej bogatej ofercie nie mogło zabraknąć również innowacyjnych aparatów do identyfikacji tożsamości, jakimi są czytniki biometryczne. Co istotne, urządzenia te są wyposażone w technologię obrazowania multispektralnego, która potrafi odczytać zarówno powierzchnię, jak i strukturę odcisku palca. Dzięki temu jest w stanie rozpoznać odciski mimo zabrudzeń czy uszkodzeń. Warto pamiętać, iż czytniki biometryczne są szczególnie rekomendowane do wdrożenia w bankach, szpitalach, a także różnorodnych obiektach rządowych.

Sprawdzone rozwiązania kartowe i innowacyjne systemy RCP

Znaczną popularnością wśród naszych Klientów cieszy się System Rejestracji Czasu Pracy, który doskonale sprawdza się zarówno w dużych, jak i mniejszych przedsiębiorstwach. Autorskie oprogramowanie UniRCP działa szybko, precyzyjnie i jest w stanie bezproblemowo współpracować z licznymi systemami ewidencji czasu pracy. Co istotne, z naszego rozwiązania korzystają organizacje z najróżniejszych sektorów – od firm usługowych, poprzez zakłady przemysłowe, aż po komórki administracyjne. 

Warto podkreślić, iż firma UNICARD SA to oficjalny dystrybutor marki Evolis Edikio w Polsce. Dlatego też możemy zaoferować naszym Klientom profesjonalne rozwiązania, które są w stanie tworzyć specjalistyczne cenówki sklepowe oraz etykiety hotelowe i restauracyjne. Dostępne zestawy składają się zarówno z oprogramowania do kreowania projektów, jak i z urządzenia pozwalającego na ich wydruk. Wszystkich Klientów, którzy są zainteresowani profesjonalnymi systemami automatyki budynkowej, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.

Doświadczony zespół UNICARD SA z chęcią odpowie na wszelkie pytania i pomoże w wyborze najlepszych rozwiązań, dopasowanych do specyfiki każdego Klienta.