Karta magnetyczna a karta zbliżeniowa. Czym się różnią? - Unicard

PREMIERA CZYTNIKA
BIOMETRYCZNEGO
HID SIGNO 25B

Odkryj więcej

Premiera
rejestratora
UT one

Odkryj więcej

Wdrażamy
systemy
bezpieczeństwa

Odkryj Więcej

15 tys.klientów
28 latdoświadczenia

Integrujemy
rozwiązania
Smart City

Odkryj Więcej

P+RSprawdź nas!
smartcityPrzyjazny transport

Produkujemy
sprzęt
i oprogramowanie

Odkryj Więcej

15 tys.klientów
28 latdoświadczenia

Karta magnetyczna a karta zbliżeniowa. Czym się różnią?

Rozwiązania kartowe
Średni czas czytania:

Rozwiązania kartowe oferują wiele możliwości – jedne z najpopularniejszych to karta zbliżeniowa i karta z paskiem magnetycznym, często wzajemnie mylone. Jak działają i czym się od siebie różnią? Zapraszam do lektury!

Gdy zajrzymy do portfela, pełno w nim różnorakich kart – płatniczych, bankowych, członkowskich, rabatowych, wizytówek. Chociaż zewnętrznie są do siebie podobne, to często różni je technologia zastosowana do zapisu i odczytu danych. Szczególnie dwie z nich – zbliżeniowa i z magnetycznym paskiem – bywają błędnie interpretowane oraz mylone. W Tym artykule rozwieję Twoje wątpliwości.

Na początek skupię się na kartach magnetycznych. Następie wyjaśnię, czym są karty zbliżeniowe, aby na koniec pokazać Ci kluczowe różnice między nimi.

Co to jest karta magnetyczna?

Karty magnetyczne to inaczej karty plastikowe, a nawet papierowe, gdzie nośnikiem danych jest właśnie pasek magnetyczny. Może on być wielokrotnie zapisywany kolejnymi informacjami oraz ponownie odczytywany. Jego parametry oraz umiejscowienie na blankiecie są ustandaryzowane przez normę ISO 7811. Ten rodzaj kart po raz pierwszy został użyty w 1972 i od tego czasu są one powszechnie wykorzystywane.

Karta z paskiem magnetycznym - budowa.

Karta z paskiem magnetycznym

 

Jak działa karta magnetyczna? Odczyt zakodowanych informacji możliwy jest po przeciągnięciu karty w specjalnym czytniku, który odczytuje zapis na pasku.

Pasek magnetyczny w karcie może także gromadzić informacje o sposobie akceptacji transakcji, np. potwierdzeniu za pomocą hasła, podpisu czy kodu PIN. Zawiera 3 ścieżki zapisu, których łączna pojemność wynosi 147 cyfr oraz 75 znaków alfanumerycznych (interpunkcyjne, symbole matematyczne, znaki specjalne oraz cyfry). Nie jest to duża wartość, jednak wystarczy, aby pomieścić najważniejsze informacje o użytkowniku karty czy jej przeznaczeniu.

Paski magnetyczne mogą różnić się pod względem siły zapisu na:

  • HICO, czyli high coercivity: wysoki współczynnik korelacji, a tym samym niższe ryzyko rozmagnesowania,
  • LOCO, czyli low coercivity: niski współczynnik korelacji, a tym samym większa podatność karty na rozmagnesowanie oraz zwiększone ryzyko utraty zakodowanych w pasku danych.

Karta z paskiem magnetycznym – zastosowanie

Magnetyczny zapis informacji jest powszechnie stosowany m.in. w:

Jak to działa w praktyce? Sprawdźmy na przykładzie systemu kontroli dostępu w firmie. Karty magnetyczne dla pracowników wydawane są indywidualnie, a więc każda osoba dysponuje własnym blankietem. Dzięki zainstalowaniu odpowiednich czytników, sterowników oraz oprogramowania, osoby przed wejściem do konkretnego budynku czy pomieszczenia muszą wsunąć kartę do czytnika, który przetwarza zapisane na niej dane i decyduje o przyznaniu bądź odmowie dostępu.

Co to jest karta zbliżeniowa?

Karty zbliżeniowe to inaczej plastikowe blankiety bezstykowe, które posiadają wbudowany mikroprocesor o różnej pojemności (w zależności od typu chipa) oraz antenę. Wykorzystują one technologię RFID lub NFC.

Pierwsze egzemplarze kart zbliżeniowych trafiły do Polski już w XX wieku, a w 2008 uruchomiono w naszym kraju płatności zbliżeniowe, co szybko zyskało licznych zwolenników. Szacuje się, że nawet 70% wszystkich transakcji odbywa się właśnie z użyciem technologii zbliżeniowej.

Karta zbliżeniowa - budowa i wygląd.

Budowa karty zbliżeniowej, jak wspomniałam, to wtopione w nią mikroprocesor i antena, które uaktywniają się w niewielkiej odległości od czytnika. Właściwości fizyczne karty, takie jak wymiary, zostały określone w standardzie ISO/IEC 7810.

Jak działa karta zbliżeniowa? Odczyt zapisanych na niej informacji możliwy jest bezstykowo, a więc bez konieczności wsuwania karty do czytnika – wystarczy zbliżyć ją na odległość od kilku do kilkunastu centymetrów. Jego cewka pobudza cewkę karty, co w efekcie zasila jej układ elektroniczny. Następnie ten moduluje generowany przez cewkę karty sygnał, który zostaje odebrany przez czytnik. Całość operacji trwa od kilku do kilkunastu sekund w zależności od rodzaju chipa i poziomu zabezpieczeń

Najpopularniejsze rodzaje kart zbliżeniowych to:

Karta zbliżeniowa – zastosowanie

Jak wspomniałam, technologia zbliżeniowa cieszy się sporą popularnością. Jest wykorzystywana głównie:

Jak rozpoznać kartę zbliżeniową? Prawdopodobnie będzie widniał na niej charakterystyczny symbol rozchodzącego się echa, a w przypadku kart płatniczych logo PayPass, Visa payWave, Mastercard lub inne.

Karta zbliżeniowa a magnetyczna: różnice

Pierwsze różnice pomiędzy kartą magnetyczną a zbliżeniową widoczne są na pierwszy rzut oka. Chociaż szerokość czy wysokość obu blankietów musi być taka sama, to w przypadku tej drugiej brak na karcie paska magnetycznego. Jednak nie zawsze. Dlaczego? Ponieważ w jednej karcie można zastosować kilka możliwości zapisu informacji, czyli zarówno pasek magnetyczny, jak i mikroprocesor.

Różnic jest jednak zdecydowanie więcej. Technologia zbliżeniowa jest trwalsza, bezpieczniejsza dla przechowywania danych i bardziej odporna na zniszczenia mechaniczne – karta nie wymaga wkładania do czytnika, a więc nie rysuje się tak, jak ma to miejsce w przypadku pasków magnetycznych.

Karty zbliżeniowe mogą także pomieścić więcej informacji, niż jej magnetyczne odpowiedniki. Z kolei karty z paskiem magnetycznym cechują prostota zapisu oraz odczytu danych.

Podsumowanie

Poznałeś już szczegóły budowy i zastosowania kart zbliżeniowych oraz magnetycznych. Jeśli wciąż masz pytania lub chcesz podzielić się swoim doświadczeniem – odezwij się.

A może zastanawiasz się nad zakupem odpowiedniej karty, np. w celu kontroli dostępu czy rejestracji czasu pracy? Pomogę Ci dobrać idealne rozwiązanie – nasza firma dostarczyła już tysiące takich systemów dla klientów w całej Polsce!

Kontakt z doradcą

Przeczytaj także:

✔️ Co to jest kryptografia? Definicja i kluczowe funkcjonalności

✔️ Co to jest e-dowód osobisty i jak działa to rozwiązanie?

✔️ NFC – co to jest i jak działa?

Wyświetlenia: 96

Podobał Ci się wpis?

Anna Bernasińska

Key Account Manager

Od 12 lat związana z UNICARD SA. Odpowiada za doradztwo i sprzedaż w obszarze systemów kartowych.

Dowiedz się więcej

Nasze rozwiązania

Aktualności

Dofinansowanie na wdrożenie systemu kontroli dostępu czy rejestracji czasu pracy w Twojej firmie!

Od 20 września będzie możliwość składania wniosku o dofinansowanie unijne w obszarze cyfryzacji. Firmy kwalifikujące się do konkursu mogą otrzymać dotację w wysokości nawet do 255 tysięcy złotych,...

Więcej

Blog

Druk termotransferowy a retransferowy. Czym się różnią?

Jeśli zdecydowałeś się na wydrukowanie spersonalizowanych kart plastikowych, pewnie stoisz przed dylematem, jaką metodę nadruku wybrać. Retransfer czy termosublimacja – co okaże się lepsze?...

Więcej
+48 12 39 89 900

Zadzwoń i umów się na
spotkanie z naszym doradcą!

Dołącz do newslettera

UNCIARD SA – czołowy producent automatyki budynkowej

UNICARD SA to ceniony producent automatyki budynkowej, który tworzy innowacyjne rozwiązania skupiające się na systemach identyfikacji osób, rejestracji czasu pracy, kontroli dostępu, zabezpieczeniach, a także elementach Smartcity. UNICARD SA jest obecny na rynku automatyki budynkowej od prawie 30 lat. W ciągu tego okresu nasze przedsiębiorstwo pomogło tysiącom Klientów i zyskało tytuł lidera w branży.

Aktualna pozycja firmy jest wynikiem nie tylko produkcji wysokiej jakości oprogramowania i sprzętu, ale także zapewniania naszym Klientom kompleksowej obsługi. Służymy im profesjonalnym wsparciem technicznym, zapewniamy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, a także oferujemy usługi konsultingowe.

UNICARD SA oferuje swoim Klientom szereg innowacyjnych rozwiązań, a wśród kluczowych produktów firmy można wyróżnić m.in. czytniki do kart RFID, urządzenia do pomiaru temperatury, system RCP, kołowroty i bramki obrotowe, urządzenia do higieny produkcji, automaty biletowe, czy też systemy parkingowe.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, iż znaczna część naszych Klientów określa zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na terenie swoich obiektów jako jeden z głównych priorytetów. Właśnie dlatego rozwiązania, które zapewniają skuteczną kontrolę dostępu, są kluczowym punktem naszych systemów automatyki budynkowej.

Zaufaj doświadczeniu lidera branży

Autorski System Kontroli Dostępu, który stworzyliśmy, pozwala na kompletny nadzór nad dostępem do poszczególnych pomieszczeń i stref w budynku, a także umożliwia administratorowi szybkie nadawanie oraz ograniczanie uprawnień. Kluczowym elementem tego rozwiązania są plastikowe i elektroniczne karty, a także ich czytniki. UNICARD SA, jako czołowy producent automatyki budynkowej, oferuje swoim Klientom również profesjonalne drukarki do kart plastikowych, które są intuicyjne w obsłudze i gwarantują wysoką rozdzielczość produktów. Klienci mogą zdecydować się na wersje urządzenia, które drukują elektroniczne karty zbliżeniowe, elektroniczne karty stykowe, a także karty z paskami magnetycznymi.

Oczywiście w naszej bogatej ofercie nie mogło zabraknąć również innowacyjnych aparatów do identyfikacji tożsamości, jakimi są czytniki biometryczne. Co istotne, urządzenia te są wyposażone w technologię obrazowania multispektralnego, która potrafi odczytać zarówno powierzchnię, jak i strukturę odcisku palca. Dzięki temu jest w stanie rozpoznać odciski mimo zabrudzeń czy uszkodzeń. Warto pamiętać, iż czytniki biometryczne są szczególnie rekomendowane do wdrożenia w bankach, szpitalach, a także różnorodnych obiektach rządowych.

Sprawdzone rozwiązania kartowe i innowacyjne systemy RCP

Znaczną popularnością wśród naszych Klientów cieszy się System Rejestracji Czasu Pracy, który doskonale sprawdza się zarówno w dużych, jak i mniejszych przedsiębiorstwach. Autorskie oprogramowanie UniRCP działa szybko, precyzyjnie i jest w stanie bezproblemowo współpracować z licznymi systemami ewidencji czasu pracy. Co istotne, z naszego rozwiązania korzystają organizacje z najróżniejszych sektorów – od firm usługowych, poprzez zakłady przemysłowe, aż po komórki administracyjne. 

Warto podkreślić, iż firma UNICARD SA to oficjalny dystrybutor marki Evolis Edikio w Polsce. Dlatego też możemy zaoferować naszym Klientom profesjonalne rozwiązania, które są w stanie tworzyć specjalistyczne cenówki sklepowe oraz etykiety hotelowe i restauracyjne. Dostępne zestawy składają się zarówno z oprogramowania do kreowania projektów, jak i z urządzenia pozwalającego na ich wydruk. Wszystkich Klientów, którzy są zainteresowani profesjonalnymi systemami automatyki budynkowej, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.

Doświadczony zespół UNICARD SA z chęcią odpowie na wszelkie pytania i pomoże w wyborze najlepszych rozwiązań, dopasowanych do specyfiki każdego Klienta.