Co to jest kryptografia? Definicja i kluczowe funkcjonalności - Unicard

PREMIERA CZYTNIKA
BIOMETRYCZNEGO
HID SIGNO 25B

Odkryj więcej

Premiera
rejestratora
UT one

Odkryj więcej

Wdrażamy
systemy
bezpieczeństwa

Odkryj Więcej

15 tys.klientów
28 latdoświadczenia

Integrujemy
rozwiązania
Smart City

Odkryj Więcej

P+RSprawdź nas!
smartcityPrzyjazny transport

Produkujemy
sprzęt
i oprogramowanie

Odkryj Więcej

15 tys.klientów
28 latdoświadczenia

Co to jest kryptografia? Definicja i kluczowe funkcjonalności

Rozwiązania kartowe
Średni czas czytania:

Kryptografia – co to jest oraz w jaki sposób działa? Jakie metody wykorzystuje i gdzie znajduje zastosowanie? Na te inne pytania odpowiadam w artykule!

 

Żyjemy w czasach, w których dostępu do wielu ważnych dla nas informacji – kont bankowych, aplikacji mobilnych – strzegą hasła. Niektóre z tych zabezpieczeń łatwo jednak złamać, przez co osoby nieupoważnione mogą wejść w posiadanie danych wrażliwych, a nawet wykraść je i narazić nas np. na straty finansowe.

Jednym z zabezpieczeń przed takim działaniem jest wykorzystanie rozwiązań kryptograficznych. Jak to działa oraz jakie ma zalety? Wyjaśniamy podstawy kryptografii!

Co to jest kryptografia?

Na początek warto wyjaśnić, czym jest kryptografia. Definicja oznacza gałąź wiedzy, która skupia się na przekazywaniu informacji w taki sposób, aby były one zabezpieczone przed niepowołanym dostępem.

Kryptografia to obok kryptoanalizy (która z kolei zajmuje się przełamywaniem zabezpieczeń oraz odszyfrowaniem utajnionych informacji) jedna z dziedzin kryptologii. Korzysta także z informatyki, inżynierii, matematyki czy bezpieczeństwa komputerowego.

Działanie kryptografii ma na celu zabezpieczenie przekazywanych informacji czy wiadomości w taki sposób, aby osoba, która nie posiada odpowiedniego klucza, odczytywała je jako ciąg przypadkowych znaków.

Metody kryptograficzne wykorzystywane są już od czasów antycznych – wówczas wiadomości szyfrowano przestawieniowo, a więc zastępowano litery czy grupy wyrazów innymi. Przez lata rozwiązania ewoluowały, a przełom nastąpił po II wojnie światowej, kiedy miały miejsce ważne dla tej nauki odkrycia w dziedzinie elektroniki. Dzięki temu możliwe stało się wykorzystanie bardziej skomplikowanych szyfrów, np. w postaci binarnej.

Kryptografa - ciekawostka.

Kryptografia symetryczna i asymetryczna

W dziedzinie kryptografii można wyróżnić trzy nurty – szyfrowanie symetryczne i asymetryczne, a także hybrydowe. Różnica wynika głównie ze sposobów wykorzystania kluczy, czyli serii bitów, które szyfrują i odszyfrowują wiadomości. W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że im dłuższy klucz, tym skuteczniejsze szyfrowanie.

Kryptografia symetryczna

W tym przypadku zarówno do zaszyfrowania informacji, jak i jej odszyfrowania, korzysta się z tego samego klucza zabezpieczającego, który nie jest powiązany z użytkownikiem (nadawcą lub odbiorcą wiadomości), a z wykonywaną operacją. Szczególnie ważne jest zatem zachowanie poufności i nieudostępnianie klucza osobom nieupoważnionym, stąd często nowy klucz kryptograficzny generowany jest przy każdym procesie, np. transakcji.

Szyfrowanie symetryczne wykorzystuje szyfr blokowy (który przekształca bloki tekstu jawnego w szyfogram) lub strumienie, które każdy bit wiadomości szyfrują osobno. Przykładową metodą jest np. kod Cezara, w którym każda z liter tekstu jawnego zostaje zastąpiona literą oddaloną od niej w alfabecie o stałą liczbę miejsc.

Kryptografia asymetryczna

W tym przypadku algorytm wykorzystuje dwa różne klucze – inny do szyfrowania informacji (klucz publiczny, który może być rozpowszechniany), a inny do jej odszyfrowania (klucz prywatny, który powinien być poufny i bezpiecznie przechowywany). Co ważne, musi miedzy nimi istnieć unikalny wzór matematyczny, a znajomość jednego z kluczy nie umożliwia odgadnięcia drugiego.

Zaletą tej metody jest wysoki poziom bezpieczeństwa, jednak wadą – konieczna duża moc obliczeniowa. Szyfrowanie asymetryczne umożliwia m.in. składanie podpisów cyfrowych.

Szyfrowanie hybrydowe

Ta metoda łączy zarówno szyfrowanie asymetryczne, jak i symetryczne, dzięki czemu korzysta z zalet obydwu rozwiązań.

Jakie jest zastosowanie kryptografii?

Kryptografia wykorzystywana jest głównie w wojsku, administracji publicznej, dyplomacji oraz bankowości. Przykładowe zastosowania to:

  • zabezpieczanie sprzętu hasłami,
  • kontrola dostępu do pomieszczeń, zasobów informatycznych itp.,
  • zapewnienie bezpieczeństwa podczas internetowych transakcji płatniczych.

Jej głównym zadaniem jest ochrona przed atakami cyberprzestępców czy innymi sposobami przejęcia haseł przez osoby niepowołane, np. wyłudzaniem, podszywaniem się. Aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo, dodatkowo wykorzystuje się często uwierzytelnienie, identyfikację oraz autoryzację. Metody te polegają na konieczności potwierdzenia tożsamości, np. za pomocą hasła, loginu czy dedykowanego kodu.

Moduły kryptograficzne umieszczane są także w kartach, które obsługują systemy kontroli dostępu. Takie rozwiązania często wykorzystywane są w budynkach, w których do pewnych pomieszczeń czy stref mogą mieć dostęp jedynie osoby upoważnione.

Kryptografia – podsumowanie

Współczesna kryptografia to skomplikowane oraz zaawansowane technologicznie rozwiązanie, z którym każdy z nas spotkał się przynajmniej raz – chociażby wykonując transakcje bankowe. I mimo że pierwsze metody kryptograficzne powstały już tysiące lat temu, to niektóre z nich, jak np. szyfr Cezara, w unowocześnionej wersji wykorzystywane są do po dziś dzień.

Sposoby pozwalające na tajne przekazywanie poufnych informacji wciąż ewoluują, a nowe rozwiązania mają jeden cel – maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo danych. Jednym ze sposobów jest wspomniana już karta kryptograficzna, wykorzystywana w systemach kontroli dostępu logicznego, na który coraz częściej decydują się firmy i instytucje publiczne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach KD lub kryptografii, skontaktuj się z nami, a odpowiemy na Twoje pytania!

 

Kontakt z doradcą

 

Przeczytaj także: 

✔️ Biometria w systemach rejestracji czasu pracy. Czy to możliwe i zgodne z prawem?

✔️ NFC – co to jest i jak działa?

Wyświetlenia: 90

Podobał Ci się wpis?

Anna Bernasińska

Key Account Manage

Od 12 lat związana z UNICARD SA. Odpowiada za doradztwo i sprzedaż w obszarze systemów kartowych.

Dowiedz się więcej

Nasze rozwiązania

Aktualności

Dofinansowanie na wdrożenie systemu kontroli dostępu czy rejestracji czasu pracy w Twojej firmie!

Od 20 września będzie możliwość składania wniosku o dofinansowanie unijne w obszarze cyfryzacji. Firmy kwalifikujące się do konkursu mogą otrzymać dotację w wysokości nawet do 255 tysięcy złotych,...

Więcej

Blog

Druk termotransferowy a retransferowy. Czym się różnią?

Jeśli zdecydowałeś się na wydrukowanie spersonalizowanych kart plastikowych, pewnie stoisz przed dylematem, jaką metodę nadruku wybrać. Retransfer czy termosublimacja – co okaże się lepsze?...

Więcej
+48 12 39 89 900

Zadzwoń i umów się na
spotkanie z naszym doradcą!

Dołącz do newslettera

UNCIARD SA – czołowy producent automatyki budynkowej

UNICARD SA to ceniony producent automatyki budynkowej, który tworzy innowacyjne rozwiązania skupiające się na systemach identyfikacji osób, rejestracji czasu pracy, kontroli dostępu, zabezpieczeniach, a także elementach Smartcity. UNICARD SA jest obecny na rynku automatyki budynkowej od prawie 30 lat. W ciągu tego okresu nasze przedsiębiorstwo pomogło tysiącom Klientów i zyskało tytuł lidera w branży.

Aktualna pozycja firmy jest wynikiem nie tylko produkcji wysokiej jakości oprogramowania i sprzętu, ale także zapewniania naszym Klientom kompleksowej obsługi. Służymy im profesjonalnym wsparciem technicznym, zapewniamy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, a także oferujemy usługi konsultingowe.

UNICARD SA oferuje swoim Klientom szereg innowacyjnych rozwiązań, a wśród kluczowych produktów firmy można wyróżnić m.in. czytniki do kart RFID, urządzenia do pomiaru temperatury, system RCP, kołowroty i bramki obrotowe, urządzenia do higieny produkcji, automaty biletowe, czy też systemy parkingowe.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, iż znaczna część naszych Klientów określa zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na terenie swoich obiektów jako jeden z głównych priorytetów. Właśnie dlatego rozwiązania, które zapewniają skuteczną kontrolę dostępu, są kluczowym punktem naszych systemów automatyki budynkowej.

Zaufaj doświadczeniu lidera branży

Autorski System Kontroli Dostępu, który stworzyliśmy, pozwala na kompletny nadzór nad dostępem do poszczególnych pomieszczeń i stref w budynku, a także umożliwia administratorowi szybkie nadawanie oraz ograniczanie uprawnień. Kluczowym elementem tego rozwiązania są plastikowe i elektroniczne karty, a także ich czytniki. UNICARD SA, jako czołowy producent automatyki budynkowej, oferuje swoim Klientom również profesjonalne drukarki do kart plastikowych, które są intuicyjne w obsłudze i gwarantują wysoką rozdzielczość produktów. Klienci mogą zdecydować się na wersje urządzenia, które drukują elektroniczne karty zbliżeniowe, elektroniczne karty stykowe, a także karty z paskami magnetycznymi.

Oczywiście w naszej bogatej ofercie nie mogło zabraknąć również innowacyjnych aparatów do identyfikacji tożsamości, jakimi są czytniki biometryczne. Co istotne, urządzenia te są wyposażone w technologię obrazowania multispektralnego, która potrafi odczytać zarówno powierzchnię, jak i strukturę odcisku palca. Dzięki temu jest w stanie rozpoznać odciski mimo zabrudzeń czy uszkodzeń. Warto pamiętać, iż czytniki biometryczne są szczególnie rekomendowane do wdrożenia w bankach, szpitalach, a także różnorodnych obiektach rządowych.

Sprawdzone rozwiązania kartowe i innowacyjne systemy RCP

Znaczną popularnością wśród naszych Klientów cieszy się System Rejestracji Czasu Pracy, który doskonale sprawdza się zarówno w dużych, jak i mniejszych przedsiębiorstwach. Autorskie oprogramowanie UniRCP działa szybko, precyzyjnie i jest w stanie bezproblemowo współpracować z licznymi systemami ewidencji czasu pracy. Co istotne, z naszego rozwiązania korzystają organizacje z najróżniejszych sektorów – od firm usługowych, poprzez zakłady przemysłowe, aż po komórki administracyjne. 

Warto podkreślić, iż firma UNICARD SA to oficjalny dystrybutor marki Evolis Edikio w Polsce. Dlatego też możemy zaoferować naszym Klientom profesjonalne rozwiązania, które są w stanie tworzyć specjalistyczne cenówki sklepowe oraz etykiety hotelowe i restauracyjne. Dostępne zestawy składają się zarówno z oprogramowania do kreowania projektów, jak i z urządzenia pozwalającego na ich wydruk. Wszystkich Klientów, którzy są zainteresowani profesjonalnymi systemami automatyki budynkowej, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.

Doświadczony zespół UNICARD SA z chęcią odpowie na wszelkie pytania i pomoże w wyborze najlepszych rozwiązań, dopasowanych do specyfiki każdego Klienta.