Jak wybrać drukarkę kart plastikowych? 10 przydatnych wskazówek - Unicard

Rozwiązania kartowe


Jak wybrać drukarkę kart plastikowych? 10 przydatnych wskazówek

Rozwiązania kartowe
Średni czas czytania:

Samodzielne drukowanie na kartach plastikowych to popularne rozwiązanie, które ułatwia tworzenie spersonalizowanych blankietów. Jak wybrać drukarkę, która najlepiej sprawdzi się do tego zadania? Oto 10 wskazówek, które ułatwią ten wybór!

 

Karty członkowskie, rabatowe, płatnościowe, lojalnościowe, dostępu, wizytówki, legitymacje, identyfikatory, podarunkowe… Coraz częściej w naszych portfelach goszczą niewielkie plastikowe blankiety, na których zakodowane bądź wydrukowane są odpowiednie dane.

Aby jednak przygotować estetyczną i trwałą kartę, niezbędna będzie odpowiednia drukarka. Jak wybrać taki sprzęt i na co zwrócić uwagę, aby w pełni odpowiadał Twoim potrzebom? Asortyment jest różnorodny, dlatego przygotowałam listę aż 10 kluczowych pytań, które warto sobie zadać przed zakupem. A do tego zestawienie funkcjonalności poszczególnych modeli!

A zanim do tego przejdziemy, wyjaśnię Ci, jak działa drukarka kart plastikowych.

Jak działa drukarka do plastikowych kart?

Mechanizm jej działania zależy od technologii nadruku – najpopularniejsze z nich to termotransferowy/termosublimacyjny, re-transfer oraz laser.

  • Nadruk termotransferowy/termosublimacyjny – pierwszy z nich odpowiedzialny jest za nadruk monochromatyczny, a drugi za kolorowy. Karta zostaje położona bezpośrednio na taśmę termotransferową, która pod wpływem wysokiej temperatury uwalnia pigmenty w czterech kolorach CMYK (czarny, cyjanowy, żółty, magenta), każdy z nich oddzielnie. Następnie dzięki dociskowi głowica przenosi barwy na wierzch karty. Ostatnia warstwa to laminat, który ma za zadanie zabezpieczyć kartę, np. przed urazami mechanicznymi. Co ciekawe, dzięki tej metodzie możliwe jest wytworzenie nawet do 16 mln odcieni!
  • Re-transfer – w pierwszej kolejności projekt karty drukowany jest metodą termosublimacji na przezroczystej folii, a następnie przenoszony bezpośrednio na kartę. W przypadku tej metody głowica nie dotyka powierzchni karty, co gwarantuje wysokiej jakości druk na kartach plastikowych oraz przedłuża żywotność samej głowicy.
  • Laser – wiązka lasera wypala w karcie wzór. Ta metoda stosowana jest wyłącznie na poliwęglanie.

Jaka drukarka do kart plastikowych będzie najlepsza? 10 ważnych aspektów

Wiedząc, jak działa drukarka tego rodzaju, przed podjęciem decyzji o zakupie warto poznać najważniejsze aspekty, dzięki którym samodzielne drukowanie na plastiku przyniesie najlepsze efekty i spełni wszelkie oczekiwania.

1. Jakiego rodzaju badge lub karty są Ci potrzebne i do czego je wykorzystasz?

Zanim zaopatrzysz się w odpowiedni sprzęt, jasno określ zastosowanie karty i stawiane jej wymagania techniczne, m.in. materiał, z którego powinna być wykonana, jej rozmiar, grubość, możliwość zakodowania paska magnetycznego czy chipu itp.

Dla przypomnienia: stałe wymiary kart są ściśle ustandaryzowane i zgodnie z normą ISO/IEC 7810 wynoszą dokładnie 53,98 mm wysokości oraz 85,60 mm szerokości. Niektóre drukarki pozwalają jednak na wydruk w innych wymiarach.

Grubość standardowej karty wynosi 0,76 mm, jednak ona także może zostać zmieniona (karty mogą być także cieńsze bądź grubsze).

Tworzywo, z którego są wykonane, to najczęściej PVC, a więc elastyczny oraz trwały materiał przypominający plastik. Inne popularne możliwości to poliwęglan, z którego wykonane są np. dowody osobiste. Jest on bardzo odporny na uszkodzenia (jego żywotność to nawet 10 lat), ale nieco mniej elastyczny niż PVC.

Przykładem drukarki, która obsługuje karty wykonane z takich materiałów jak PVC, PET, ABS czy poliwęglan, jest model XID 8300 marki Matica.

Materiał kart - ciekawostka.

 

2. Ile kart potrzebujesz wydrukować i w jakim czasie?

Wybierz sprzęt, który będzie spełniał Twoje oczekiwania względem efektywności – ważne jest to, ile kart zamierzasz wydrukować, np. w ciągu kolejnego roku, i jak szybko. Większość modeli wyposażona jest w automatyczny podajnik (nawet do 500 kart), co znacznie przyspiesza proces drukowania.

Dla przykładu – model Primacy francuskiej marki Evolis jest w stanie wydrukować nawet 225 kolorowych i 1000 monochromatycznych kart w ciągu jednej godziny! Z kolei kompaktowa Bagdy200 świetnie sprawdzi się do przygotowania niewielkich nakładów (także pojedynczych partii).

Poniżesz możesz sprawdzić, jak wiele kart są w stanie wydrukować przykładowe modele Evolis i Matica.

Porównanie prędkości wydruku kart plastikowych.

 

Warto jednak pamiętać, że prędkość druku uzależniona jest m.in. od projektu graficznego.

3. Wybierasz druk monochromatyczny lub kolorowy?

Zgodnie z wymaganiami projektowymi (tło, teksty, zdjęcie posiadacza karty, logo itp.) zdecyduj, jaki druk na kartach plastikowych preferujesz – kolorowy czy monochromatyczny? Wiele modeli, jak Zenius czy Quantum2, pozwala na wydruk w obu wersjach.

Oczywiście wszystkie drukarki, które drukują w kolorze, mogą drukować również w czerni. Z kolei jeśli decydujesz się na projekt w monochromie, np. chcesz wydrukować wyłącznie żółty tekst, nie musisz kupować całego panelu YMCK – wystarczy sam monochrom.

4. Jednostronny lub dwustronny druk?

Zdecyduj, jak wiele informacji potrzebujesz umieścić na karcie. Możesz zadrukować jedynie awers, czyli pierwszą stronę karty, jak i drugą, a więc rewers.

Do wydruku jednostronnego doskonale sprawdzi model drukarka termotransferowa/termosublimacyjna Zenius firmy Evolis – nowoczesne i łatwe w użyciu urządzenie. Kolejna warta rozważenia opcja to Tatoo RW tej samej marki.

Jeśli chcesz podczas jednego cyklu zapełnić kartę danymi z obu stron, także przy krawędziach, potrzebujesz bardziej zaawansowanego sprzętu, jak drukarka retransferowa, np. Avansia od Evolis czy XID8600 marki Matica.

Personalizowane karty plastikowe - ciekawostka.

5. Jak długo planujesz korzystać z kart?

W zależności od tego, jakie funkcje mają spełniać karty plastikowe oraz w jakich warunkach będą użytkowane i przechowywane, mogą one wymagać dodatkowego zabezpieczenia, np. dedykowanego lakieru, foli lub możesz wybrać model, który zakupisz wraz z laminarką (np. Primacy, Avansia).

Oprócz tego warto zdecydować się na dodatkowe formy ochrony, jak np. dedykowane akcesoria.

6. W jaki sposób wydrukujesz swoje karty?

Pojemność podajników to ważny punkt – zwłaszcza, jeśli zamierzasz drukować spore partie i nie chcesz tracić czasu na ciągłe załadowywanie sprzętu. Poniżej możesz sprawdzić, jakie są ich wielkości dla poszczególnych modeli.

Podajniki w drukarce do kart plastikowych - specyfikacja.

7. Czy chcesz zakodować na karcie dane?

Jeśli nie wiesz, jak wybrać drukarkę, zastanów się nad przeznaczeniem kart. Mają nie tylko wizualnie przekazywać informacje (np. wizytówka, identyfikator ze zdjęciem), ale być także nośnikiem dodatkowych danych? Warto je odpowiednio zakodować. Można to zrobić z pomocą kodera elektronicznych kart zbliżeniowych (Contactless) , stykowych (Contact) czy paska magnetycznego (Mag), a nawet wszystkich trzech jednocześnie.

Wybrane modele mogą nawet zostać doposażone w kilka dodatkowych koderów, co zwiększa zakres ich wykorzystania.

8. Jakiego poziomu bezpieczeństwa potrzebujesz?

Niektóre z kart mogą być nośnikiem wrażliwych danych, np. numeru PESEL, miejsca zamieszkania. Inne służą bezpieczeństwu zakładów, biur, czy placówek szkolnych, np. w systemach kontroli dostępu.

Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o ochronę informacji zakodowanych na karcie i dobrać odpowiedni sposób kodowania przez drukarkę.

9. Jaki rodzaj łączności będzie konieczny?

Jeśli zastanawiasz się, jaka drukarka do kart plastikowych będzie najlepsza, weź pod uwagę rodzaj łączności. Poszczególne modele mogą być wyposażone w porty USB (np. Zenius Classic), czy kabel Ethernet (np. Primacy), inne umożliwiają połączenie przez Wi-Fi czy Bluetooth.

10. Jakie systemy czy produkty wykorzystasz podczas druku?

Aby w pełni wykorzystać możliwości drukarki, musisz dysponować kompletnymi i wysokiej jakości materiałami eksploatacyjnymi, jak karty czy folia, a także odpowiednim oprogramowaniem, dzięki któremu drukowanie będzie znacznie prostsze.

Najlepszym rozwiązaniem jest jedyny program dedykowany personalizacji kart cardPresso, dołączany w zestawie do Drukarek Firmy Evolis, jak i kompatybilny z innymi drukarkami do kart plastikowych (można go także kupić oddzielnie). Jest on niezwykle intuicyjny oraz łatwy w obsłudze. Oprogramowanie cardPresso ma kilka wersji – począwszy od najbardziej podstawowej XXS, przez XS, XM kończąc na XXL. Dzięki oprogramowaniu cardPresso każda personalizacja (również kodowanie kart) będą przyjemne i łatwe.

Gdzie kupić drukarkę do kart plastikowych?

Gdy już wiesz, jak wybrać drukarkę, która umożliwi Ci drukowanie na kartach plastikowych, warto przyjrzeć się poszczególnym modelom.

W asortymencie UNICARD oferujemy kilkanaście wysokiej jakości drukarek od renomowanych producentów. Jesteśmy oficjalnym Dystrybutorem oraz autoryzowanym Centrum Serwisowym niemieckiej firmy Matica oraz jedynym oficjalnym Dystrybutorem oraz Serwisem produktów marki Evolis w Polsce.

Sprzęty, które oferujemy, cechują prosta obsługa, praktyczne funkcje oraz wysoka jakość wydruku. Co masz do wyboru? Oto najpopularniejsze drukarki do kart wraz z kluczowymi funkcjonalnościami:

Modele drukarek do kart plastikowych.

Jaką drukarkę wybrać do kart plastikowych? Podsumowanie

To, jaki model wybierzesz, ma wpływ nie tylko na jakość i trwałość kart, ale także komfort użytkowania sprzętu. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie przeanalizować własne potrzeby i zastanowić się, jaka drukarka do kart plastikowych sprawdzi się dla danej firmy czy instytucji najlepiej.

Jeśli wciąż masz wątpliwości lub pytania odnośnie do sprzętów czy ich funkcjonalności, skontaktuj się ze mną – wspólnie wybierzemy najlepszą z możliwych opcji!

Kontakt z doradcą

 

Przeczytaj także:

✔️ Jak dbać o materiały eksploatacyjne Evolis? 3 ważne kwestie

✔️ Druk termotransferowy a retransferowy. Czym się różnią?

✔️ Drukowanie identyfikatorów dla gości: na co zwrócić uwagę?

Wyświetlenia: 2990

Podobał Ci się wpis?

Agnieszka Hanzelka

KEY ACCOUNT MANAGER

Ekspert do spraw drukarek do kart plastikowych.