E-legitymacja szkolna, czyli krok w stronę nowoczesności oraz wygody - Unicard

Rozwiązania kartowe


E-legitymacja szkolna, czyli krok w stronę nowoczesności oraz wygody

Rozwiązania kartowe
Średni czas czytania:

Od 2018 decyzją Ministra Edukacji Narodowej szkoły mogą wydawać uczniom legitymacje elektroniczne. Czy zatem ich papierowe odpowiedniki odchodzą do lamusa? I jakie korzyści daje e-legitymacja szkolna? Wyjaśniamy!


Jeśli chcesz szczegóły ustawy o e-legitymacjach oraz jakie możliwości ich wprowadzenia mają szkoły, zapisz się na nasz webinar! Spotkanie odbędzie się 21 maja o 10:00, a zapisanym osobom udostępnimy nagranie.

Darmowy webinar: Nowe e-legitymacje szkolne - co musisz wiedzieć?

 
 
Legitymacja to dokument potwierdzający fakt uczęszczania ucznia do szkoły. Upoważnia go także do korzystania z rozmaitych zniżek – np. w kinach, muzeach, czy podczas przejazdu środkami transportu publicznego. 
 
Przez kilkadziesiąt lat legitymacje występowały jako niewielkie papierowe kartoniki ze zdjęciem ucznia, jego danymi osobowymi czy nazwą szkoły, do której uczęszcza. W 2018 roku na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej nastąpił jednak pewien przełom – placówki oświaty otrzymały zgodę na wprowadzenie e-legitymacji, czyli plastikowych kart w formacie ID-1 (jak dowód osobisty), z których do tej pory korzystali studenci. Co więcej, z blankietów znika informacja o miejscu zamieszkania ucznia oraz numer PESEL.

W czerwcu 2023 roku pojawiła się informacja o rezygnacji z określania wzoru legitymacji papierowych szkolnych i przedszkolnych dla dzieci z niepełnosprawnością. Skąd taka decyzja? Jak podano w uzasadnieniu, dokumenty tego typu muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenia, co w przypadku papierowych wersji wiązało się z większymi kosztami produkcyjnymi i trudnościami już na etapie produkcji.  

Zgodnie z najnowszym Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 7 czerwca 2023, legitymacje przedszkolne i szkolne w wersji papierowej i e-legitymacje według dotychczasowego wzoru będą mogły być wydawane jedynie do 12 lipca 2024 roku. Po tym czasie zaczną obowiązywać nowe wzory. Dokumenty wydane do 12.07.2024 nie stracą ważności - będą obowiązywać do czasu zakończenia przez dziecko wychowania przedszkolnego lub zakończenia edukacji w danej szkole.

 

Co to jest e-legitymacja? 

E-legitymacja, czyli legitymacja elektroniczna szkolna, to karta wykonana z PCV, która wielkością przypomina dowód osobisty czy kartę kredytową. Zamiast klasycznej pieczątki posiada hologram, który poświadcza jej ważność. Karty przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, policealnych, słuchaczy szkół dla dorosłych, także niepełnosprawnych, jak również dla dzieci uczęszczających do przedszkola i do szkół artystycznych

Legitymacja elektroniczna szkolna spełnia tę samą funkcję, co jej papierowy odpowiednik, jednak daje o wiele więcej korzyści. Jakich? Legitymacja elektroniczna może dodatkowo służyć np. jako:

  • karta dostępu do sal laboratoryjnych,
  • świetlicy,
  • karnet do stołówki,
  • karta biblioteczna.

Co więcej, umożliwia zakodowanie na niej biletu na publiczny środek transportu – można doładować ją funduszami w ten sam sposób, co klasyczną kartę miejską. Dzięki temu plastikowe legitymacje szkolne są w stanie zastąpić wiele blankietów. 

 

Elektroniczna legitymacja szkolna – zalety tego rozwiązania 

Wprowadzenie e-legitymacji to wyjście naprzeciw oczekiwaniom rodziców i uczniów, którzy chętnie powitali plastikowe karty.

Oto ich najważniejsze zalety, jakie daje legitymacja elektroniczna szkolna: 

Trwałość 

Plastikowe legitymacje szkolne wytrzymałością zdecydowanie przewyższają papierowe odpowiedniki, które wielu uczniów kojarzy z nieestetycznie wygiętymi rogami czy rozmazanym atramentem. Elektroniczne karty cechują się długą żywotnością oraz odpornością na ścieranie druku czy złamania.  

Higiena 

E-legitymacja szkolna może zostać zdezynfekowana płynem antybakteryjnym czy łagodnymi środkami wirusobójczymi. 

Wygoda 

Karty plastikowe mieszczą się w portfelu czy etui na telefon. Można także przypiąć je do dedykowanej smyczy i zawiesić na szyi.  

Dostęp do wielu funkcjonalności 

Jak wspominaliśmy, e-legitymacja umożliwia zakodowanie dodatkowych dostępów, np. do biblioteki czy stołówki, a nawet jest kompatybilna z systemami dostępu do placówki, przez co może zezwalać na wejście do szkoły, monitorować spóźnienia czy wcześniejsze wyjścia ucznia. 

Nowoczesność 

E-legitymacja szkolna to innowacyjne rozwiązanie – nawet jeśli papierowe wersje wciąż przez lata pozostaną w użytku, to z pewnością wkrótce większość szkół zdecyduje się na trwałe i multifunkcjonalne e-dokumenty. 


 

Elektroniczna legitymacja uczniowska w UNICARD 

E-legitymacja szkolna to rozwiązanie, na które placówki oświatowe i samorządowe coraz chętniej się decydują. Wprowadzenie elektronicznej wersji dokumentu możliwe jest dzięki wsparciu marki UNICARD.  
Proponujemy zarówno możliwość dostarczenia już wydrukowanych legitymacji, jak i profesjonalne zestawy do samodzielnej personalizacji wydruku (w ich skład wchodzą drukarka, oprogramowanie, materiały eksploatacyjne, blankiety, hologramy oraz akcesoria). Ceny i szczegóły zestawów można sprawdzić na naszej stronie dotyczącej e-legitymacji.

W związku z rozporządzeniem i zbliżającą się rezygnacją z papierowych legitymacji szkolnych, warto zwrócić uwagę na funkcję Expert Kineclipse®, która zapewnia dodatkowe zabezpieczenia w trakcie drukowania. Na czym to polega? Funkcja Kineclipse® automatycznie maskuje poufne dane, które pozostają na folii po zakończeniu drukowania. To znacznie zmniejsza ryzyko udostępnienia poufnych danych niepożądanym osobom. Przykładem urządzenia wyposażonego w Kineclipse ® jest drukarka Primacy 2 Expert Duplex

Co więcej, oferujemy także szkolenia z zakresu obsługi drukarki, dzięki czemu nasi Partnerzy mają możliwość wydruku własnych, spersonalizowanych kart, np. do szkolnych klubów sportowych, kół zainteresowań, dla uczestników półkolonii. 

Zestaw do wydruku e-legitymacji

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w produkcji spersonalizowanych kart marka UNICARD cieszy się uznaniem wśród Partnerów. Wszelkie blankiety i hologramy, które dostarczamy, są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dn. 26.04.2018 r. w sprawie świadectw, dyplomów i innych druków szkolnych. Stosujemy wysokiej jakości materiały eksploatacyjne marki Evolis, dzięki czemu druk na kartach jest trwały oraz odporny na ścieranie.  

Jeśli chcesz postawić na nowoczesne oraz funkcjonalne rozwiązanie i zamienić papierowe legitymacje szkolne na e-legitymacje, skontaktuj się naszymi doradcami, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania oraz pomogą wybrać idealne rozwiązanie dla Twojej szkoły. 

 

Sprawdź ofertę

 

Przeczytaj także: 

✔️ Co to jest kryptografia? Definicja i kluczowe funkcjonalności

✔️ Co to jest e-dowód osobisty i jak działa to rozwiązanie?

Wyświetlenia: 4267

Podobał Ci się wpis?

Kamila Bodzek

KEY ACCOUNT MANAGER

W zespole UNICARD odpowiada za inteligentne rozwiązania kartowe.