Rozwiązania kartowe

Skaner odcisków palców do nowych dowodów osobistych

Rozwiązania kartowe
Średni czas czytania:

Rozporządzenie Unii Europejskiej nakłada na państwa członkowskie obowiązek wprowadzenia do dowodów osobistych cechy biometrycznej jaką jest odcisk palca. Zgodnie z nowelizacją ustawy od sierpnia 2021 najnowsze dowody osobiste będą zawierały odciski palców, czyli drugą obok zdjęcia cechę biometryczną.

Biometria - jedyny i niepodważalny nowy dowód tożsamości

Dowód osobisty ze skanem odcisku naszego palca?  Już niebawem czeka nas kolejna zmiana w dowodach osobistych. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. dowody osobiste uzupełnione o nowe dane, wydawane będą w Polsce już od 2 sierpnia bieżącego roku. Wzbogacone zostaną o nasze dane biometryczne zapisane w warstwie elektronicznej i podpis posiadacza w warstwie graficznej.
Zmiany podyktowane są chęcią podniesienia poziomu bezpieczeństwa oraz niezaprzeczalnością jeżeli chodzi o weryfikację użytkownika. Zminimalizowane w ten sposób zostaną możliwości podrobienia naszego dowodu. Z założenia nikt poza nami nie dysponuje naszym palcem - nikt poza nami nie stawi się w urzędzie celem jego zeskanowania.

Jak działa skaner odcisków palców dla nowych dowodów osobistych?

Aby móc odczytać zapis biometryczny w postaci linii papilarnych należy posiadać odpowiedni skaner odcisków palców wraz z oprogramowaniem.

Czytnik jest najważniejszym elementem systemu, gdyż od jakości przechwyconego obrazu zależy późniejsza skuteczność rozpoznawania i uwierzytelniania. Każdy człowiek na świecie ma swój unikatowy układ linii papilarnych. Po przyłożeniu palca do czytnika następuje ich odczytanie, a następnie elementy najbardziej charakterystyczne tzw. minucje- zostają zapamiętane i zapisane za pomocą kodu binarnego. Tak naprawdę skan odcisku naszego palca to nic innego jak ciąg cyfr!

Skaner odcisków palców do nowych dowodów - HID DigitalPersona 5300

Skaner HID DigitalPersona 5300 to pełna funkcjonalność e-dowodu i niepodważalny odczyt tożsamości.

W  bogatej ofercie czytników biometrycznych UNICARD znajduje się czytnik biometryczny HID DigitalPersona 5300, który jest w 100% zgodny ze specyfikacją techniczną i wymaganiami stawianymi oferentom przy wyborze dostawcy czytników biometrycznych do polskich urzędów  - oficjalne potwierdzenie zgodności>>

Aktualnie czytnik HID DigitalPersona 5300 z powodzeniem stosowany jest w instytucjach rządowych wielu państw europejskich z uwagi na niezawodność, łatwą integrację i szybki czas przechwytywania obrazu. Spełnia on także amerykańskie standardy kontroli dostępu FIPS 201 / PIV i FBI Mobile ID FAP 30. Najważniejszą cechą tego czytnika jest niezawodność polegająca na przechwytywaniu tylko autentycznych odcisków palców. Skaner rozpoznaje i uwierzytelnia tylko żywy palec. Wszystkie próby fałszowania  odcisku (silikon, lateks) są odrzucenie.

Oprócz zagranicznego sektora rządowego skaner z powodzeniem jest wykorzystywany na dużą skalę w sektorach cywilnych tj. służbie zdrowia, czy bankowość.  Z uwagi na trwałość szklanej płytki odczytu spełnia on normę IP64, tym samym jest wysoce odporny na uszkodzenia fizyczne i chemiczne, co pozwala na stosowanie skanera w trudnych warunkach.

Jaka jest cena skanera do nowych dowodów osobistych?

Ceny oferowanych przez nas czytników są dostępne w sklepie Unicard >>

Dlaczego warto wybrać skanery biometryczne e-dowodów z oferty Unicard?

Powyższy skaner odcisków palców HID 5300 został pozytywnie zaopiniowany i spełnia wszystkie wymogi zarekomendowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Ministerstwem Cyfryzacji.

Służymy również pomocą w zakresie wyboru czytników i skanerów biometrycznych. Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami>>

Wyświetlenia: 339

Podobał Ci się wpis?

Karolina Nowak

KEY ACCOUNT MANAGER

W zespole UNICARD odpowiada za rozwiązania do odczytu inteligentnych kart w tym skanery biometryczne do e-dowodów. Jest opiekunem marki HID Global.