Skaner odcisków palców do nowych dowodów osobistych - Unicard

Rozwiązania kartowe


Skaner odcisków palców do nowych dowodów osobistych

Rozwiązania kartowe
Średni czas czytania:

Rozporządzenie Unii Europejskiej nakłada na państwa członkowskie obowiązek wprowadzenia do dowodów osobistych cechy biometrycznej, jaką jest odcisk palca. Zgodnie z nowelizacją ustawy od listopada 2021 najnowsze dowody osobiste mają zawierać odciski palców, czyli drugą obok zdjęcia cechę biometryczną.

 

Biometria - jedyny i niepodważalny nowy dowód tożsamości

Dowód osobisty ze skanem odcisku naszego palca? Właśnie taka innowacja czeka na nas jeszcze w tym roku. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. dowody osobiste uzupełnione o nowe dane mają być wydawane w Polsce już od 7 listopada.

Karty plastikowe mają zostać wzbogacone o nasze dane biometryczne zapisane w warstwie elektronicznej oraz o podpis posiadacza w warstwie graficznej. Zmiany podyktowane są chęcią podniesienia poziomu bezpieczeństwa oraz niezaprzeczalnością, jeżeli chodzi o weryfikację użytkownika. Rozwiązanie zminimalizuje bowiem możliwość sfałszowania naszego dowodu. Z założenia nikt poza nami nie dysponuje naszym palcem - zatem nikt poza nami nie stawi się w urzędzie celem jego zeskanowania.

Dowody w nowej wersji miały obowiązywać od sierpnia tego roku, jednak w pierwszym tygodniu lipca reforma została jednak przesunięta. Powód? Problem z czytnikami linii papilarnych, które mogą nie spełniać wymaganych norm bezpieczeństwa, a dokładnie stwarzać „potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa informacji przetwarzanych z wykorzystaniem urządzeń umożliwiających pobieranie odcisków palców". Jak podaje Janusz Cieszyński, sekretarz stanu do spraw cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, nowe czytniki linii papilarnych spełniają wszystkie normy oraz przeszły gruntowne testy bezpieczeństwa. 

W jaki sposób działa skaner odcisków palców dla nowych dowodów osobistych?

Aby móc odczytać zapis biometryczny w postaci linii papilarnych, należy posiadać odpowiedni skaner odcisków palców wraz z oprogramowaniem.

Czytnik jest najważniejszym elementem systemu, gdyż od jakości przechwyconego obrazu zależy późniejsza skuteczność rozpoznawania i uwierzytelniania. Każdy człowiek na świecie ma swój unikatowy układ linii papilarnych. Po przyłożeniu palca do czytnika następuje ich odczytanie, a następnie elementy najbardziej charakterystyczne, tzw. minucje, zostają zapamiętane i zapisane za pomocą kodu binarnego. Tak naprawdę skan odcisku naszego palca to nic innego jak ciąg cyfr!

Skaner odcisków palców do nowych dowodów - HID DigitalPersona 5300

Skaner HID DigitalPersona 5300 (poprzednia nazwa tego czytnika: Crossmatch U.are.U 5300) to pełna funkcjonalność e-dowodu i niepodważalny odczyt tożsamości.

W  bogatej ofercie czytników biometrycznych UNICARD znajduje się czytnik biometryczny HID DigitalPersona 5300, który jest w 100% zgodny ze specyfikacją techniczną i wymaganiami stawianymi oferentom przy wyborze dostawcy czytników biometrycznych do polskich urzędów - oficjalne potwierdzenie zgodności>>

Aktualnie czytnik HID DigitalPersona 5300 z powodzeniem stosowany jest w instytucjach rządowych wielu państw europejskich z uwagi na niezawodność, łatwą integrację i szybki czas przechwytywania obrazu. Spełnia on także amerykańskie standardy kontroli dostępu FIPS 201 / PIV i FBI Mobile ID FAP 30. Najważniejszą cechą tego czytnika jest niezawodność polegająca na przechwytywaniu tylko autentycznych odcisków palców. Skaner rozpoznaje i uwierzytelnia tylko żywy palec. Wszystkie próby fałszowania odcisku (silikon, lateks) są odrzucane.

Oprócz zagranicznego sektora rządowego, skaner z powodzeniem jest wykorzystywany na dużą skalę w sektorach cywilnych, tj. służbie zdrowia, czy bankowość. Z uwagi na trwałość szklanej płytki odczytu spełnia on normę IP64, tym samym jest wysoce odporny na uszkodzenia fizyczne i chemiczne, co pozwala na stosowanie skanera w trudnych warunkach.

Jaka jest cena skanera do nowych dowodów osobistych?

Ceny oferowanych przez nas czytników są dostępne w sklepie Unicard >>

Dlaczego warto wybrać skanery biometryczne e-dowodów z oferty UNICARD?

Powyższy skaner odcisków palców HID 5300 został pozytywnie zaopiniowany i spełnia wszystkie wymogi zarekomendowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Ministerstwem Cyfryzacji.

Służymy również pomocą w zakresie wyboru czytników i skanerów biometrycznych. Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami>>

Wyświetlenia: 5103

Podobał Ci się wpis?

Karolina Nowak

KEY ACCOUNT MANAGER

W zespole UNICARD odpowiada za rozwiązania do odczytu inteligentnych kart w tym skanery biometryczne do e-dowodów. Jest opiekunem marki HID Global.