Łatwa i szybka identyfikacja personelu oraz bezpieczeństwo danych w placówkach medycznych - Unicard

Rozwiązania kartowe


Łatwa i szybka identyfikacja personelu oraz bezpieczeństwo danych w placówkach medycznych

Rozwiązania kartowe
Średni czas czytania:

Dowiedz się, w jaki sposób możesz uprościć identyfikację personelu przy jednoczesnym zadbaniu o bezpieczeństwo danych w placówkach medycznych.

W placówkach służby zdrowia przebywa wiele różnych osób: personel medyczny o różnych specjalizacjach, pracownicy administracji, obsługa i ochrona, pacjenci, odwiedzający, świadczeniodawcy, itp. Co więcej, grupa ta podlega ciągłym rotacjom. 

W związku z tym, aby zapewnić bezpieczeństwo danych medycznych oraz samej placówki i ułatwić jej funkcjonowanie, niezbędna jest identyfikacja osób, a w szczególności personelu. Z punktu widzenia zarządzania IT, system identyfikacji musi być skuteczny i trwały oraz uwzględniać złożoność sytuacji. Powinien być również łatwy w użyciu dla osób odpowiedzialnych za identyfikację personelu w placówce medycznej. Z poniższego tekstu dowiesz się, czym powinny charakteryzować się identyfikatory medyczne.

 

Stwórz skuteczną identyfikację za pomocą spersonalizowanych identyfikatorów w swojej placówce medycznej

Idealnym rozwiązaniem jest możliwość natychmiastowej identyfikacji różnych grup przebywających w placówce medycznej. Zwykły drukowany lub odręczny identyfikator mógłby wystarczyć, jednak oprócz tego należy zarządzać dostępem personelu do kluczowych pomieszczeń i wrażliwych danych. Kwestie identyfikacji osobistej i kontroli dostępu są więc ze sobą ściśle powiązane.

Aby ułatwić sobie życie, najlepiej rozwiązać ten problem za pomocą jednego rozwiązania: spersonalizowanych identyfikatorów medycznych dla pracowników szpitali, klinik oraz wszelkich placówek medycznych.

Spersonalizowany identyfikator wydrukowany na karcie plastikowej spełnia te wymagania oraz ma wiele zalet do zastosowania w środowisku medycznym.

Jakość wykonania i praktyczne zastosowanie

Wytrzymały materiał PVC pozwala na wieloletnią trwałość identyfikatorów, zapobiegając konieczności ich wymiany i minimalizując koszty. Format karty kredytowej zapewnia dobrą czytelność, a jednocześnie jest łatwy do noszenia dzięki różnym dostępnym systemom zapięć.

Personalizacja graficzna według życzenia

Identyfikator medyczny dla służby zdrowia na karcie plastikowej może być zadrukowany w wysokiej rozdzielczości, jednostronnie lub dwustronnie, wybranym przez Ciebie wzorem. Włączając do projektu możliwości graficzne, można wzmocnić wizerunek marki danej placówki medycznej (logo oraz inne elementy identyfikacji wizualnej). Dodanie zdjęcia posiadacza identyfikatora pozwala na jego natychmiastową identyfikację przez współpracowników i pacjentów.,

Zdjęcie personelu medycznego, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, jest bardzo istotne dla pacjentów w związku ze stosowaniem przez pracowników szpitali środków ochrony osobistej zasłaniających twarz. Ponadto, integracja kodu kolorystycznego specyficznego dla każdego zawodu, pozwala na jeszcze szybszą identyfikację i sprawia, że spersonalizowane identyfikatory medyczne są jeszcze bardziej efektywne.

Kodowanie danych na powierzchni identyfikatora

Jest to możliwe za pomocą np. kodu kreskowego, kodu QR, chipa i technologii RFID. Dzięki kodowaniu danych jedna karta może pełnić różne funkcje:

 • Bezpieczne zarządzanie systemem KD do obszarów o ograniczonym dostępie (dane osobowe, dane wrażliwe i pliki).
 • Zarządzanie czasem w oparciu o zintegrowany system Rejestracji Czasu Pracy (RCP)
 • Dostęp do innych usług: płatności w kafeterii, wypożyczanie różnych materiałów i sprzętu, dostęp do parkingu, itp.
 • Ponadto, dzięki karcie kodowanej, masz pełen wgląd w zdarzenia w systemie - wszystkie użycia są odnotowane w systemie informatycznym, co pozwala na ich śledzenie w dowolnym momencie.
 • Kolejna rzecz, o której warto pamiętać: spersonalizowany identyfikator RFID (technologia zbliżeniowa) ma również tę zaletę, że w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo można uniknąć kontaktu, który np. następuje w systemach KD, gdzie czytnik działa np. w oparciu o klawiaturę. 

Zabezpieczenie identyfikatorów zgodnie z Twoimi potrzebami

Systemy wydawania plastikowych kart identyfikacyjnych dają możliwość dodania do identyfikatorów hologramów, lakieru lub folii ochronnej. Technologie przeciwdziała też temu, aby karty plastikowe mogły zostać sfałszowwane.

 Identyfikatory rfid

Czytniki do kart RFID

Zarządzaj identyfikacją swojego personelu dzięki spersonalizowanym identyfikatorom dla klinik, szpitali i innych placówek medycznych

Identyfikatory dla personelu Twojej kliniki, szpitala lub innej placówki służby zdrowia są szczególnie skuteczne w łatwej identyfikacji wszystkich pracowników, umożliwiając jednocześnie bezpieczną kontrolę dostępu i dodanie dodatkowych usług. 

Kluczową kwestią, którą warto rozważyć, aby usprawnić tworzenie i odnawianie identyfikatorów jest ich produkcja bezpośrednio w placówce. Będziesz wtedy w stanie samodzielnie zarządzać aktualizacją identyfikatorów bez konieczności wysyłania danych firmom zewnętrznym (RODO). Posiadanie własnego rozwiązania do wydruku, personalizacji i kodowania kart ułatwi i przyspieszy wydawanie identyfikatorów oraz zwiększy bezpieczeństwo Twojej placówki medycznej. 

Aby samodzielnie produkować wszystkie identyfikatory, wystarczy zakupić drukarkę do kart, która zostanie zainstalowana bezpośrednio w Twojej placówce. Te kompaktowe systemy drukowania i kodowania identyfikatorów są niezwykle intuicyjne w obsłudze i można je łatwo zintegrować w każdym środowisku pracy.

Samodzielne wydawanie kart identyfikacyjnych dla pracowników medycznych (i nie tylko) pozwala:

 • Wzmocnić ogólne bezpieczeństwo Twojej organizacji poprzez zapewnienie, że każdy pracownik jest zawsze zidentyfikowany.

 • Zapobiec przekazywaniu wrażliwych danych osobom trzecim (RODO): wydając samodzielnie identyfikatory, kontrolujesz cały proces obsługi swoich danych. Rezygnacja z usług zewnętrznego dostawcy znacznie zmniejsza ryzyko fałszerstw i naruszeń systemów komputerowych lub dostępu do kluczowych pomieszczeń.

 • Zapewnienie maksymalnej ciągłości usług dzięki szybkiemu reagowaniu na zapotrzebowanie  przy tworzeniu identyfikatorów i przyznawaniu określonych dostępów.

 • Nie podlegasz ograniczeniom narzuconym przez dostawcę identyfikatorów: minimalne kwoty i nakłady zamówienia, czas realizacji produkcji i dostawy kart do Twojej placówki.

Zapewnij sobie komfort pracy i bezpieczeństwo przetwarzania danych, które daje sprawdzony system do wydruku i personalizacji, kompatybilny z istniejącym systemem IT

Aby wprowadzić rozwiązanie do personalizacji i drukowania identyfikatorów w swojej placówce medycznej i zapewnić sobie komfort pracy należy uwzględnić następujące kwestie:

 • Wydajność i funkcjonalność: wybierz system, który jest już znany ze swojej niezawodności i jakości druku. Funkcje (druk dwustronny, zabezpieczenia, kodery, itp.) powinny jak najlepiej odpowiadać Twoim potrzebom. Ponadto warto przyjrzeć się opcjom dostępnym w tych systemach z myślą o ich rozbudowie w przyszłości.

 • Łatwość obsługi: upewnij się, że wybrane przez Ciebie drukarki kart są maksymalnie intuicyjne. Im łatwiejszy w obsłudze jest system wydawania kart, tym mniej zaawansowanych szkoleń będzie potrzebował personel administracyjny. Oszczędza to czas podczas instalacji rozwiązania do drukowania kart oraz podczas jego późniejszego użytkowania.

 • Połączenie z istniejącymi systemami informatycznymi: system drukowania kart musi podlegać łatwej integracji z istniejącym oprogramowaniem. Dlatego należy zapoznać się z ofertą oprogramowania producenta (sterowniki do drukarek, SDK, itp.).

 • Koszty zakupu i użytkowania systemu oraz koszt identyfikatora: te elementy mają zasadnicze znaczenie przy wyborze rozwiązania i powinny być dokładnie przeanalizowane. Inwestycja w rozwiązanie do drukowania kart spersonalizowanych może być również zoptymalizowana poprzez wydawanie wszystkich rodzajów kart i identyfikatorów przydatnych w Twojej firmie: identyfikatorów dla gości, kart identyfikacyjnych dla sprzętu medycznego, oznakowania w Twoim obiekcie, itp.

Drukarka do paszportu covidowego (unijny certyfikat COVID-19) i krewkarty

Nasze drukarki z powodzeniem sprawdzą się również do wydruku popularnej krewkarty.

Również perspektywa wydruku tzw. paszportu covidowego (unijnego certyfikatu COVID-19) na trwalszym nośniku niż papier stanowi spore ułatwienie dla posiadacza takiego dokumentu.

Unia Europejska pracuje właśnie nad takim "paszportem covidowym". Ma on w założeniu ułatwić swobodne przemieszczanie się obywateli Unii Europejskiej. O takie rozwiązania walczą głównie kraje, których gospodarka oparta jest na turystyce, a także sektor lotniczy.

Komisja Europejska zdecydowała się stworzyć możliwość zawarcia w paszporcie informacji nie tylko o zaszczepieniu, ale też o obecności przeciwciał i wyniku testu.

Identyfikatory dla służby zdrowia

Drukarka kart Evolis Badgy200


Evolis 
od ponad 20 lat projektuje i produkuje szeroką gamę systemów do wydawania spersonalizowanych identyfikatorów i kart. Rozwiązania Evolis są doceniane za ich jakość druku i różnorodność funkcji. Ponadto systemy te mogą być dostosowane zarówno pod względem sprzętowym jak i programowym, aby spełnić potrzeby klienta.

UNICARD wyłączny dystrybutor Evolis w Polsce. Producent autorskich systemów bezpieczeństwa w tym Kontroli Dostępu i Rejestracji Czasu Pracy, autor wielu wdrożeń systemów bezpieczeństwa w placówkach służby zdrowia.
Autoryzowany serwis UNICARD otacza drukarki kart plastikowych i użytkownika opieką i udziela wszelkiej pomocy w zakresie instalacji oraz eksploatacji.

Pracownicy UNICARD służą pomocą w realizacji każdego projektu obejmującego wdrożenie w placówce medycznej systemu do wydruku i personalizacji kart, zintegrowanego z systemami KD i RCP.

Wyświetlenia: 929

Podobał Ci się wpis?

Agnieszka Hanzelka

KEY ACCOUNT MANAGER

W zespole UNICARD odpowiada za rozwiązania do wydruku i personalizacji kart. Jest opiekunem marki Evolis oraz Matica.