Zintegrowana komunikacja miejska – dlaczego warto z niej korzystać? - Unicard

Rozwiązania Smartcity


Zintegrowana komunikacja miejska – dlaczego warto z niej korzystać?

Rozwiązania Smartcity
Średni czas czytania:

Artykuł ukazał się na łamach najnowszego wydania „Magazynu Autostrady” nr 4/2020.

Parkingi P&R są rozwiązaniem, które ma zapewnić zwiększenie czystości powietrza w obszarach o dużym natężeniu ruchu samochodowego, ze szczególnym uwzględnieniem aglomeracji miejskich. Politykę tę wspiera podnoszenie opłat w strefach płatnego parkowania oraz budowa parkingów P&R w pobliżu węzłów przesiadkowych. Władze samorządowe zachęcają w ten sposób kierowców do pozostawienia swoich samochodów na obrzeżach miasta. Jak dodatkowo zmobilizować mieszkańców dużych aglomeracji do zmiany przyzwyczajeń?

Kluczem do sukcesu jest tutaj zintegrowany system komunikacji i preferencyjne zasady korzystania z publicznej komunikacji zbiorowej. 

Małopolska Karta Aglomeracyjna

Przykładem rozwiązania Parkingi P&R jest system Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej (MKA) funkcjonujący już od kilku lat na terenie województwa małopolskiego.

Rozwiązanie to łączy interregionalny transport kolejowy (Szybka Kolej Aglomeracyjna), lokalną komunikację miejską oraz parkingi P&R, zapewniając użytkownikom łatwy dostęp do oferowanych usług. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom informatycznym klienci w ramach systemu MKA mogą w łatwy sposób podróżować po całej Małopolsce bez samochodu. Rozbudowana sieć sprzedaży dopasowana do każdego użytkownika umożliwia nie tylko zaplanowanie podróży, ale także szybki zakup potrzebnych usług bez konieczności wychodzenia z domu.

Mając dostęp do Internetu, możemy skorzystać z portalu lub aplikacji mobilnej (iMKA), które umożliwiają nam zaplanowanie podróży z punktu A do punktu B. iMKA to nie tylko zakup biletu, ale również rezerwacja miejsca postojowego na wybranym parkingu P&R. Dzięki porozumieniu operatorów i organizatorów zbiorowego transportu publicznego oraz jednostek samorządowych zajmujących się zarządzaniem parkingami, klienci wybierający dłuższą podróż pomiędzy dużymi aglomeracjami mogą skorzystać z systemu rabatowego przy zakupie kolejnych biletów na trasie swojej podróży.

Zostaw „cztery kółka” na parkingu P&R

Dużym udogodnieniem dla kierowców samochodów prywatnych, którzy decydują się przesiąść ze swoich „czterech kółek” do komunikacji publicznej są w pełni zautomatyzowane systemy poboru opłat znajdujące się na parkingach P&R. Zaawansowane technologicznie i równocześnie łatwe w użyciu rozwiązania gwarantują kierowcy bezpieczne i komfortowe zaparkowanie pojazdu. Niektóre aglomeracje dodatkowo w ramach opłaty parkingowej zapewniają również bezpłatne korzystanie z lokalnej komunikacji zbiorowej.

Kolejne samorządy odkrywają zalety zintegrowanego transportu

Inwestycje Samorządu Województwa Małopolskiego w systemy transportowe oraz wykorzystanie najnowszych technologii w zakresie poboru opłat sprawiają, że Małopolska Karta Aglomeracyjna z roku na rok zyskuje nie tylko nowych użytkowników, ale również kolejne samorządy zabiegają o udostępnienie swoich usług w ramach tego systemu. Dostawca i Operator systemu MKA (firma UNICARD SA z Krakowa) we współpracy z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Krakowie odpowiada za kwestie organizacyjne i utrzymaniowe. Utworzony kilka lat temu dedykowany Dział Smart City zajmuje się rozwojem oraz nadzoruje prawidłowe działanie wszystkich komponentów systemu, gwarantując tym samym mieszkańcom województwa oraz turystom odwiedzającym region możliwość łatwego i bezpiecznego poruszania się po obszarze całej aglomeracji. Systemy P&R w całej aglomeracji również działają w oparciu o zintegrowane rozwiązanie Operatora.

Czyste powietrze, oszczędność czasu, mniejsze korki

Przy wprowadzaniu rozwiązań zintegrowanego transportu bardzo ważny jest nacisk na przyjazne i bezproblemowe korzystanie z takich systemów. Sukcesem dobrze wdrożonego rozwiązania jest zmniejszenie korków w mieście, czystsze powietrze i mniejszy hałas, czyli dużo wyższa jakość życia mieszkańców.

Wyświetlenia: 890

Podobał Ci się wpis?

Dariusz BOJDA

BUSINESS DEVELOPMENT MANAGER

Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie systemów dystrybucji biletów w transporcie zbiorowym. 
Do kilku lat związany z UNICARD SA. Odpowiada za doradztwo oraz sprzedaż w zakresie systemów Smart City.