Rozliczanie czasu pracy. Co musisz wiedzieć, aby robić to dobrze? - Unicard

PREMIERA CZYTNIKA
BIOMETRYCZNEGO
HID SIGNO 25B

Odkryj więcej

Premiera
rejestratora
UT one

Odkryj więcej

Wdrażamy
systemy
bezpieczeństwa

Odkryj Więcej

15 tys.klientów
28 latdoświadczenia

Integrujemy
rozwiązania
Smart City

Odkryj Więcej

P+RSprawdź nas!
smartcityPrzyjazny transport

Produkujemy
sprzęt
i oprogramowanie

Odkryj Więcej

15 tys.klientów
28 latdoświadczenia

Rozliczanie czasu pracy. Co musisz wiedzieć, aby robić to dobrze?

Rejestracja czasu pracy
Średni czas czytania:

Rozliczanie czasu pracy to dla wielu osób zadanie, które budzi grozę. Wbrew pozorom jest to jednak dość łatwe – wystarczy znać kilka prostych zasad. Co to jest norma czy wymiar czasu pracy? I jak rozliczać czas pracy pracownika? Wyjaśniamy!

 

Rozliczenie godzin pracy – kilka przydatnych pojęć

Zanim wyjaśnimy, jak rozliczać czas pracy, warto zapoznać się z najważniejszymi pojęciami, dzięki którym tematy kadrowo-płacowe będą znacznie bardziej przystępne.

Czas pracy – definicja

Na początku warto zdefiniować pojęcie „czas pracy”. Według kodeksu pracy jest to okres, w którym zatrudniony jest do dyspozycji swojego pracodawcy, niezależnie od miejsca wykonywania obowiązków.

Okres ewidencji czasu pracy obejmuje nie tylko moment wykonywania danej czynności, ale również pozostawanie w gotowości do jej wykonania. Wliczają się w to również prawnie obowiązujące przerwy, przysługujące każdemu zatrudnionemu, które są zależne od miejsca i rodzaju wykonywanych czynności. Do czasu pracy nie wlicza się jednak dojazd pracownika na miejsce wykonywanych czynności czy jego powrót do domu.

Norma czasu pracy

Norma czasu pracy to, innymi słowy, maksymalna liczba godzin, jakie zatrudniony pracownik może przepracować (także określona przez Kodeks Pracy). Okres rozliczeniowy zakłada, że przy pięciodniowym tygodniu pracy jest to 8 godzin dziennie, a więc 40 godzin w tygodniu.

Norma czasu pracy - ciekawostka.

Wymiar czasu pracy

To pojęcie oznacza realną liczbę godzin, jaką pracownik powinien przepracować (w tygodniu, miesiącu). Jak obliczyć wymiar czasu pracy? Na początek pomnóż wszystkie pełne tygodnie w miesiącu rozliczeniowym razy 40 godzin. Następnie dodaj do tej liczby iloczyn pozostałych pojedynczych dni i 8 godzin.

PRZYKŁAD: W sierpniu 2021 będą to 4 pełne tygodnie po 40 godzin w każdym oraz dwa pojedyncze dni. A więc (4 tygodnie x 40 h) + (2 dni x 8h). Wymiar czasu pracy w tym miesiącu wynosi zatem 176 godzin.

Należy jednak pamiętać, że od tego wyniku należy odjąć godziny, kiedy pracownik nie pracował z powodów usprawiedliwionych.

Rozliczenie czasu pracy - ciekawostka.

W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, np. na pół etatu, wzór obliczeniowy jest taki sam – należy jednak obniżyć go proporcjonalnie do wymiaru czasu jego pracy.

PRZYKŁAD: W sierpniu 2021 dla pracownika zatrudnionego na pół etatu będzie to: ((4 tygodnie x 40 h) + (2 dni x 8h)) x 1/2. Wymiar czasu pracy w tym miesiącu wynosi dla niego zatem 88 godzin.

Doba pracownicza

Co to jest doba pracownicza? To czas 24 h, który rozpoczyna się od momentu, kiedy pracownik rozpoczął pracę. Np. jeśli jest to środa, godzina 9:30, to jego dobra pracownicza trwa do czwartku do godziny 9:30.

Praca w święta oraz niedzielę

Wiele osób zastanawia się, czy można pracować w niedzielę oraz święta. Kodeks pracy stawia sprawę jasno – dni te są wolne od pracy. Jednak istnieje kilka wyjątków, m.in.:

 • kiedy pracownik musi przeprowadzić akcję ratunkową (zagrożenie zdrowia lub życia ludzkiego, a także ochrona środowiska bądź mienia),
 • w hodowli bądź rolnictwie,
 • w przypadku wystąpienia awarii,
 • podczas ochrony osób/pilnowania mienia,
 • w przypadku zakładowych oddziałów ratunkowych czy straży pożarnych,
 • jeśli osoba jest zatrudniona w systemie zmianowym,
 • w przypadku prac koniecznych ze względu na bieżące potrzeby ludzi czy użyteczność publiczną, np. gastronomia, turystyka, zakłady opieki zdrowotnej.  

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Praca w niedziele i święta. Czy to zgodne z Kodeksem Pracy?

Okres rozliczeniowy czasu pracy. Co to?

Kolejnym ważnym dla pracodawcy terminem jest „okres rozliczeniowy czasu pracy”. Najprościej rzecz ujmując jest to okres czasu, który może być wyrażany w tygodniach bądź miesiącach, w którym planowana jest praca zatrudnionych. Z kolei po jego upływie następuje rozliczenie czasu pracy.

Okres rozliczeniowy pracownika jest zależny od systemu pracy, wynosi on kolejno:

 • 1 miesiąc w systemie skróconego tygodnia oraz pracy weekendowej, jak również w ruchu ciągłym,
 • 1 miesiąc w pracach, które mogą być wykonywane do 16 lub 24 godzin na dobę,
 • 1 miesiąc, w uzasadnionych przypadkach 3 miesiące w równoważonym czasie pracy,
 • 4 miesiące w równoważonym czasie pracy, w którym prace uzależnione są od pory roku bądź warunków atmosferycznych,
 • 4 miesiące w systemie podstawowym,
 • 6 lub 12 miesięcy w rolnictwie i hodowli oraz przy ochronie osób i mienia.

Należy również pamiętać o wspomnianych już normach czasu pracy, czyli o maksymalnej ilości godzin, jaką pracownik może przepracować w ciągu:

 • doby – wynosi ona 8 h,
 • tygodnia – wynosi 40 h.

Rozliczanie czasu pracy. Może pomóc Ci w tym system

Przy obliczaniu czasu pracy nie należy zapominać również o obowiązujących normach odpoczynku, jaki należy się pracownikowi oraz wszelkich innych ustaleniach prawnych, które dotyczą osób niepełnosprawnych, młodocianych, opiekujących się dziećmi bądź kobiet w ciąży.

Pomocne przy takich rozliczeniach są nowoczesne systemy rejestracji czasu pracy, np. UNICARD, których moduły są zgodne z wszelkimi przepisami prawa pracy i pomocne w ustalaniu harmonogramów pracy naszych pracowników.

System UniRCP pozwala na dodanie informacji o konkretnym pracowniku i przyłączeniu go do odpowiedniej grupy rozliczeniowej, dla której ustala m.in. system czasu pracy czy długość okresu rozliczeniowego. Prócz tego pozwala również na integrację z systemami kadrowo-płacowymi, co ułatwia także przygotowanie płac.

Rozliczanie czasu pracy. Podsumowanie

Znasz już podstawowe pojęcia, takie jak norma czasu pracy czy wymiar pracy. Z pewnością rozliczenie czasu pracy nie będzie już tak skomplikowane.

Pamiętaj także, że pewnych obliczeń nie musisz wykonywać ręcznie – dużo efektywniej sprawdzi się do tego system rejestracji czasu pracy, który pomoże Ci z wygenerowaniem informacji o rozliczeniu. Sprawdź, jakie jeszcze możliwości daje, i oszczędzaj czas oraz zasoby.

Skontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszelkie Twoje pytanie – możesz zaufać naszemu doświadczeniu, ponieważ w ciągu niemal 30 lat obecności na rynku wdrożyliśmy kilka tysięcy systemów RCP.

 

Kontakt z doradcą

Przeczytaj także:

✔️ Jakie są systemy czasu pracy? Lista i objaśnienie terminów

✔️ Biometria w systemach rejestracji czasu pracy. Czy to możliwe i zgodne z prawem?

Wyświetlenia: 452

Podobał Ci się wpis?

Dowiedz się więcej

Nasze rozwiązania

Aktualności

Dofinansowanie na wdrożenie systemu kontroli dostępu czy rejestracji czasu pracy w Twojej firmie!

Od 20 września będzie możliwość składania wniosku o dofinansowanie unijne w obszarze cyfryzacji. Firmy kwalifikujące się do konkursu mogą otrzymać dotację w wysokości nawet do 255 tysięcy złotych,...

Więcej

Blog

Druk termotransferowy a retransferowy. Czym się różnią?

Jeśli zdecydowałeś się na wydrukowanie spersonalizowanych kart plastikowych, pewnie stoisz przed dylematem, jaką metodę nadruku wybrać. Retransfer czy termosublimacja – co okaże się lepsze?...

Więcej
+48 12 39 89 900

Zadzwoń i umów się na
spotkanie z naszym doradcą!

Dołącz do newslettera

UNCIARD SA – czołowy producent automatyki budynkowej

UNICARD SA to ceniony producent automatyki budynkowej, który tworzy innowacyjne rozwiązania skupiające się na systemach identyfikacji osób, rejestracji czasu pracy, kontroli dostępu, zabezpieczeniach, a także elementach Smartcity. UNICARD SA jest obecny na rynku automatyki budynkowej od prawie 30 lat. W ciągu tego okresu nasze przedsiębiorstwo pomogło tysiącom Klientów i zyskało tytuł lidera w branży.

Aktualna pozycja firmy jest wynikiem nie tylko produkcji wysokiej jakości oprogramowania i sprzętu, ale także zapewniania naszym Klientom kompleksowej obsługi. Służymy im profesjonalnym wsparciem technicznym, zapewniamy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, a także oferujemy usługi konsultingowe.

UNICARD SA oferuje swoim Klientom szereg innowacyjnych rozwiązań, a wśród kluczowych produktów firmy można wyróżnić m.in. czytniki do kart RFID, urządzenia do pomiaru temperatury, system RCP, kołowroty i bramki obrotowe, urządzenia do higieny produkcji, automaty biletowe, czy też systemy parkingowe.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, iż znaczna część naszych Klientów określa zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na terenie swoich obiektów jako jeden z głównych priorytetów. Właśnie dlatego rozwiązania, które zapewniają skuteczną kontrolę dostępu, są kluczowym punktem naszych systemów automatyki budynkowej.

Zaufaj doświadczeniu lidera branży

Autorski System Kontroli Dostępu, który stworzyliśmy, pozwala na kompletny nadzór nad dostępem do poszczególnych pomieszczeń i stref w budynku, a także umożliwia administratorowi szybkie nadawanie oraz ograniczanie uprawnień. Kluczowym elementem tego rozwiązania są plastikowe i elektroniczne karty, a także ich czytniki. UNICARD SA, jako czołowy producent automatyki budynkowej, oferuje swoim Klientom również profesjonalne drukarki do kart plastikowych, które są intuicyjne w obsłudze i gwarantują wysoką rozdzielczość produktów. Klienci mogą zdecydować się na wersje urządzenia, które drukują elektroniczne karty zbliżeniowe, elektroniczne karty stykowe, a także karty z paskami magnetycznymi.

Oczywiście w naszej bogatej ofercie nie mogło zabraknąć również innowacyjnych aparatów do identyfikacji tożsamości, jakimi są czytniki biometryczne. Co istotne, urządzenia te są wyposażone w technologię obrazowania multispektralnego, która potrafi odczytać zarówno powierzchnię, jak i strukturę odcisku palca. Dzięki temu jest w stanie rozpoznać odciski mimo zabrudzeń czy uszkodzeń. Warto pamiętać, iż czytniki biometryczne są szczególnie rekomendowane do wdrożenia w bankach, szpitalach, a także różnorodnych obiektach rządowych.

Sprawdzone rozwiązania kartowe i innowacyjne systemy RCP

Znaczną popularnością wśród naszych Klientów cieszy się System Rejestracji Czasu Pracy, który doskonale sprawdza się zarówno w dużych, jak i mniejszych przedsiębiorstwach. Autorskie oprogramowanie UniRCP działa szybko, precyzyjnie i jest w stanie bezproblemowo współpracować z licznymi systemami ewidencji czasu pracy. Co istotne, z naszego rozwiązania korzystają organizacje z najróżniejszych sektorów – od firm usługowych, poprzez zakłady przemysłowe, aż po komórki administracyjne. 

Warto podkreślić, iż firma UNICARD SA to oficjalny dystrybutor marki Evolis Edikio w Polsce. Dlatego też możemy zaoferować naszym Klientom profesjonalne rozwiązania, które są w stanie tworzyć specjalistyczne cenówki sklepowe oraz etykiety hotelowe i restauracyjne. Dostępne zestawy składają się zarówno z oprogramowania do kreowania projektów, jak i z urządzenia pozwalającego na ich wydruk. Wszystkich Klientów, którzy są zainteresowani profesjonalnymi systemami automatyki budynkowej, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.

Doświadczony zespół UNICARD SA z chęcią odpowie na wszelkie pytania i pomoże w wyborze najlepszych rozwiązań, dopasowanych do specyfiki każdego Klienta.