Park & Ride – dlaczego warto? - Unicard

PREMIERA CZYTNIKA
BIOMETRYCZNEGO
HID SIGNO 25B

Odkryj więcej

Premiera
rejestratora
UT one

Odkryj więcej

Wdrażamy
systemy
bezpieczeństwa

Odkryj Więcej

15 tys.klientów
28 latdoświadczenia

Integrujemy
rozwiązania
Smart City

Odkryj Więcej

P+RSprawdź nas!
smartcityPrzyjazny transport

Produkujemy
sprzęt
i oprogramowanie

Odkryj Więcej

15 tys.klientów
28 latdoświadczenia

Park & Ride – dlaczego warto?

Rozwiązania Smartcity
Średni czas czytania:

Firma Unicard od kilku lat aktywnie uczestniczy w procesie projektowania i realizacji zintegrowanych systemów P+R.

Główną rolą systemu Park & Ride jest zachęcenie mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z komunikacji miejskiej i kontynuowania podróży do centrum miasta tramwajem lub autobusem.

Pierwsze parkingi w systemie P+R potwierdziły, że atrakcyjna oferta, sprawna komunikacja publiczna oraz możliwość kontynuowania podróży na podstawie biletu parkingowego, stanowią zachętę i rekompensatę za ograniczoną dostępność wjazdu samochodem do centrum miasta. Duże znaczenie ma też zlokalizowanie parkingów realizowanych w tym systemie bezpośrednio przy przystankach początkowych (pętlach tramwajowych i autobusowych).

Firma Unicard już kilka lat temu powołała specjalny dział Smart City, który specjalizuje się projektowaniu, integracji i wdrażaniu systemu P+R. System ten obejmuje autorskie rozwiązanie „BlueParking” w skład którego wchodzą:

 • Terminale parkingowe (wjazdowy / wyjazdowy)
 • Szlabany (wjazdowy / wyjazdowy)
 • Kamery ANPR - identyfikacji tablic rejestracyjnych (na wjeździe / na wyjeździe)
 • Kasa parkingowa „BlueTicket”
 • Serwer lokalny parkingu
 • Moduł zasilania awaryjnego UPS

Dotychczas w oparciu o ten system zostały zrealizowane trzy parkingi P+R:

 • P+R "Kurdwanów" - uruchomiony w 2017
 • P+R "Nowy Bieżanów" - uruchomiony w 2018
 • P+R "Mały Płaszów" - uruchomiony w 2019

Łącznie parkingi dysponują 387 miejscami parkingowymi.

W ostatnim czasie firma UNICARD wygrała również przetarg na kolejne sześć systemów P+R w: Skawinie, Niepołomicach (2 parkingi), Krzeszowicach, Oświęcimiu i Tarnowie. Łączna suma nowych kontraktów to 3 250 000 zł brutto


Pierwsze rozwiązania parkingów typu P+R (Park & Ride) wdrożono w Wielkiej Brytanii w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Już wówczas obciążenie miast ruchem samochodowym stało się ogromnym problemem. W Wielkiej Brytanii w tej chwili istnieje 19 tys. miejsc parkingowych zapewnionych w systemie P+R. Taka skala budzi podziw. W Polsce dopiero od kilku lat wdrażamy rozwiązania P+R. Kraków z pewnością należy tutaj do czołówki. Dzięki rozwiązaniom UNICARD mamy już 3 w pełni funkcjonalne parkingi i coraz więcej kierowców zaczyna korzystać z tej formy komunikacji – komentuje Tomasz Baranowicz – Kierownik Projektów Integracyjnych - Centrum Systemów Smart City w UNICARD SA.

W przypadku rozwiązań P+R kładziemy ogromny nacisk na przyjazne i bezproblemowe korzystanie z naszych systemów. Wszystkim użytkownikom takiego sytemu należy zapewnić dostęp do kluczowych informacji, m.in. wyświetlając na tablicach oraz publikując w Internecie liczbę dostępnych miejsc. Sukcesem takiego sytemu jest zmniejszenie korków w mieście, czystsze powietrze i mniejszy hałas, czyli dużo wyższa jakość życia mieszkańców. – dodaje Tomasz Bednarski, Prezes Zarządu w UNICARD SA.

Z parkingów P+R w Krakowie bezpłatnie mogą korzystać osoby posiadające aktywne karty z zapisanym ważnym biletem:

 • KKM – Krakowska Karta Miejska (nośnik fizyczny),
 • MKA – Małopolska Karta Aglomeracyjna (nośnik fizyczny + aplikacja mobilna).

Pozostałe osoby, które wjeżdżają samochodem na parking, pobierają bilet parkingowy w cenie 10 zł. Na podstawie takiego biletu można korzystać z usług Komunikacji Miejskiej w Krakowie do godziny 2.30 następnego dnia. Opłaty można wnosić w kasie parkingowej przy pomocy bilonu, banknotów, kart płatniczych oraz przy wyjeździe – kartą płatniczą.

Za Małopolską Kartą Aglomeracyjną również stoi firma UNICARD. Projekt nowoczesnego rozwiązania wykorzystującego jeden spójny oraz przyjazny system do transportu zbiorowego miał swoją premierę w 2015 roku . Ponadto we wrześniu 2018 roku firma UNICARD wygrała przetarg na obsługę systemu do końca roku 2026. Wartość kontraktu wyniosła 16 998 475 zł.

Zespół SmartCity UNICARD zaprasza do rozmów i współpracy wszystkie miasta, których władze rozważają uruchomienie parkingów P+R. Doświadczenie, którym dysponujemy pozwoli na szybkie wdrożenie rozwiązania i co najważniejsze wpłynie na poprawę komfortu życia mieszkańców – dodaje Tomasz Baranowicz. 

{Gallery dir='Aktualnosci/Park-and-ride'}

Wyświetlenia: 611

Podobał Ci się wpis?

Dowiedz się więcej

Nasze rozwiązania

Aktualności

Dofinansowanie na wdrożenie systemu kontroli dostępu czy rejestracji czasu pracy w Twojej firmie!

Od 20 września będzie możliwość składania wniosku o dofinansowanie unijne w obszarze cyfryzacji. Firmy kwalifikujące się do konkursu mogą otrzymać dotację w wysokości nawet do 255 tysięcy złotych,...

Więcej

Blog

Druk termotransferowy a retransferowy. Czym się różnią?

Jeśli zdecydowałeś się na wydrukowanie spersonalizowanych kart plastikowych, pewnie stoisz przed dylematem, jaką metodę nadruku wybrać. Retransfer czy termosublimacja – co okaże się lepsze?...

Więcej
+48 12 39 89 900

Zadzwoń i umów się na
spotkanie z naszym doradcą!

Dołącz do newslettera

UNCIARD SA – czołowy producent automatyki budynkowej

UNICARD SA to ceniony producent automatyki budynkowej, który tworzy innowacyjne rozwiązania skupiające się na systemach identyfikacji osób, rejestracji czasu pracy, kontroli dostępu, zabezpieczeniach, a także elementach Smartcity. UNICARD SA jest obecny na rynku automatyki budynkowej od prawie 30 lat. W ciągu tego okresu nasze przedsiębiorstwo pomogło tysiącom Klientów i zyskało tytuł lidera w branży.

Aktualna pozycja firmy jest wynikiem nie tylko produkcji wysokiej jakości oprogramowania i sprzętu, ale także zapewniania naszym Klientom kompleksowej obsługi. Służymy im profesjonalnym wsparciem technicznym, zapewniamy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, a także oferujemy usługi konsultingowe.

UNICARD SA oferuje swoim Klientom szereg innowacyjnych rozwiązań, a wśród kluczowych produktów firmy można wyróżnić m.in. czytniki do kart RFID, urządzenia do pomiaru temperatury, system RCP, kołowroty i bramki obrotowe, urządzenia do higieny produkcji, automaty biletowe, czy też systemy parkingowe.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, iż znaczna część naszych Klientów określa zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na terenie swoich obiektów jako jeden z głównych priorytetów. Właśnie dlatego rozwiązania, które zapewniają skuteczną kontrolę dostępu, są kluczowym punktem naszych systemów automatyki budynkowej.

Zaufaj doświadczeniu lidera branży

Autorski System Kontroli Dostępu, który stworzyliśmy, pozwala na kompletny nadzór nad dostępem do poszczególnych pomieszczeń i stref w budynku, a także umożliwia administratorowi szybkie nadawanie oraz ograniczanie uprawnień. Kluczowym elementem tego rozwiązania są plastikowe i elektroniczne karty, a także ich czytniki. UNICARD SA, jako czołowy producent automatyki budynkowej, oferuje swoim Klientom również profesjonalne drukarki do kart plastikowych, które są intuicyjne w obsłudze i gwarantują wysoką rozdzielczość produktów. Klienci mogą zdecydować się na wersje urządzenia, które drukują elektroniczne karty zbliżeniowe, elektroniczne karty stykowe, a także karty z paskami magnetycznymi.

Oczywiście w naszej bogatej ofercie nie mogło zabraknąć również innowacyjnych aparatów do identyfikacji tożsamości, jakimi są czytniki biometryczne. Co istotne, urządzenia te są wyposażone w technologię obrazowania multispektralnego, która potrafi odczytać zarówno powierzchnię, jak i strukturę odcisku palca. Dzięki temu jest w stanie rozpoznać odciski mimo zabrudzeń czy uszkodzeń. Warto pamiętać, iż czytniki biometryczne są szczególnie rekomendowane do wdrożenia w bankach, szpitalach, a także różnorodnych obiektach rządowych.

Sprawdzone rozwiązania kartowe i innowacyjne systemy RCP

Znaczną popularnością wśród naszych Klientów cieszy się System Rejestracji Czasu Pracy, który doskonale sprawdza się zarówno w dużych, jak i mniejszych przedsiębiorstwach. Autorskie oprogramowanie UniRCP działa szybko, precyzyjnie i jest w stanie bezproblemowo współpracować z licznymi systemami ewidencji czasu pracy. Co istotne, z naszego rozwiązania korzystają organizacje z najróżniejszych sektorów – od firm usługowych, poprzez zakłady przemysłowe, aż po komórki administracyjne. 

Warto podkreślić, iż firma UNICARD SA to oficjalny dystrybutor marki Evolis Edikio w Polsce. Dlatego też możemy zaoferować naszym Klientom profesjonalne rozwiązania, które są w stanie tworzyć specjalistyczne cenówki sklepowe oraz etykiety hotelowe i restauracyjne. Dostępne zestawy składają się zarówno z oprogramowania do kreowania projektów, jak i z urządzenia pozwalającego na ich wydruk. Wszystkich Klientów, którzy są zainteresowani profesjonalnymi systemami automatyki budynkowej, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.

Doświadczony zespół UNICARD SA z chęcią odpowie na wszelkie pytania i pomoże w wyborze najlepszych rozwiązań, dopasowanych do specyfiki każdego Klienta.