Kontrola trzeźwości pracowników a nowelizacja kodeksu pracy - Unicard

Kontrola dostępu


Kontrola trzeźwości pracowników a nowelizacja kodeksu pracy

Kontrola dostępu
Średni czas czytania:

Z dniem 21 lutego 2023 roku pracodawca zyskał możliwość przeprowadzenia prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników. Sprawdź, jakie nowe przepisy wprowadziła nowelizacja kodeksu pracy w kwestii kontroli trzeźwości.

 

Prewencyjna kontrola trzeźwości pracownika - o co chodzi?

Pracodawca zyska możliwość przeprowadzenia prewencyjnej kontroli trzeźwości w uzasadnionych przypadkach, m.in. wtedy, gdy zajdzie obawa o zdrowie lub życie pracownika. Inny powód to np. ochrona innych osób lub mienia.

 
Aby skorzystać z możliwości wynikających z wprowadzenia nowych przepisów, pracodawca zobligowany jest do uregulowania zasad w wewnętrznych źródłach prawa pracy w swoim zakładzie. Jeżeli tego nie zrobi, kontrola trzeźwości pracownika nie będzie możliwa. Po ustaleniu nowych zasad, pracodawca musi ogłosić je pracownikom i po 14 dniach będą mogły być stosowane.

 
W dokumencie powinny znaleźć się informacje o:

 • grupie pracowników, która może być skontrolowana,
 • sposobie przeprowadzenia kontroli,
 • czasie oraz częstotliwości kontroli trzeźwości.

 

Kontrola trzeźwości pracownika - co może pracodawca?


Sprawdzenie trzeźwości pracownika nie może odbyć się z wykorzystaniem metod badania laboratoryjnego. Kontrola przeprowadzona musi być z poszanowaniem i ochroną godności, intymności oraz dóbr osobistych pracownika. W świetle nowych zapisów, badanie trzeźwości pracownika można przeprowadzić za pomocą specjalnego urządzenia, które posiada odpowiedni dokument potwierdzający jego wzorcowanie oraz kalibrację. Może to być np. alkomat z ustnikiem, funkcją spektrometrii w podczerwieni lub utleniania elektrochemicznego.

  
Sporo kontrowersji wzbudził jednak brak pewnych regulacji, m.in. w kwestii ponownego sprawdzenia poziomu stężenia alkoholu. Jeżeli kontrola trzeźwości wykaże chociaż najniższe stężenie, pracownik może żądać ponownego zbadania. To jednak odbywa się już przy użyciu alkometru kosztującego nawet 25 tysięcy złotych. Zatem, aby skontrolować trzeźwość, pracodawca będzie musiał zainwestować w drogi sprzęt albo wezwać policję. 

 

Jak sprawdzić trzeźwość pracownika?


Do tej pory kodeks pracy nie regulował, w jaki sposób powinna wyglądać kontrola trzeźwości pracowników. Co więcej, w celu sprawdzenia trzeźwości w miejscu pracy, pracodawca musiał wezwać odpowiednie służby, czyli policję. Zmiana jest zatem spora i daje przedsiębiorcom większe możliwości. Zatem, jak sprawdzić trzeźwość?
 
Przypomnijmy, że w firmie powinno pojawić się rozwiązanie dedykowane do Rejestracji Czasu Pracy zdalnej, które znacznie ułatwi zarządzanie informacjami o przepracowanych godzinach także tych osób, które pozostają na home office.  
 
Warto zadbać też o to, aby wybrane oprogramowanie lub aplikacja, były integrowalne m.in. z systemem Kontroli Dostępu i umożliwiały wprowadzanie nowych modułów. Jednym z nich jest moduł dostępny w UniKD “Inspekcja pracownika”, który w świetle nowych zapisów w kodeksie pracy może okazać się niezwykle przydatny. Moduł umożliwia wprowadzenie do zakładu losowych kontroli pracowników: nie tylko w kwestii trzeźwości, ale także sprawdzenia obecności narkotyków czy przeprowadzenia rewizji.

 
Jak działa badanie trzeźwości pracownika za pomocą modułu "Inspekcja pracownika"?

 1. Operator ustala i wprowadza zasady losowania osób do kontroli. Innymi słowy, zostaje określona grupa pracowników, których chce skontrolować oraz określa prawdopodobieństwo wylosowania każdego z nich.*
   
  *Prawdopodobieństwo na poziomie 100% oznacza, że każdy pracownik w tej grupie zostanie poddany kontroli. W przypadku określenia szansy wytypowania np. na 90%, każdy pracownik zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa ma 90% szans na to, że zostanie wylosowany do kontroli.
    
 2. Operator ustala przejścia, na których chce kontrolować pracowników. 

 3. System zgodnie z ustalonym prawdopodobieństwem oraz harmonogramem inspekcji, losuje grupę osób do kontroli.

  
Jak to wygląda w praktyce? Pracownik wylosowany do kontroli chce skorzystać z punktu kontroli dostępu i przejść np. przez bramkę. Przykłada więc kartę czy telefon do czytnika kontroli dostępu. Sterownik nie przepuści takiej osoby dalej – na stanowisku ochrony wyświetlą się dane pracownika oraz komunikat o konieczności przeprowadzenia kontroli.

  
Operator, czyli najczęściej pracownik ochrony, przeprowadza kontrolę i ją zatwierdza. Dopiero wtedy pracownik będzie mógł swobodnie przemieszczać się po punktach kontroli dostępu.

  
WSKAZÓWKA: Przy przejściu, które określimy jako miejsce kontroli, powinno znajdować się stanowisko ochrony. Dzięki temu proces przebiegnie szybko, sprawnie i zablokuje przejścia innym osobom.

  
Jeżeli rozważasz wprowadzenie modułu inspekcji do swojej firmy, skontaktuj się z naszymi specjalistami – podpowiemy od czego zacząć, na co zwrócić uwagę i jak przeprowadzić proces wdrożenia.     

 

Skontaktuj się z nami 

 

Wyświetlenia: 396

Podobał Ci się wpis?