Nowoczesna kontrola dostępu, czyli TOP 6 trendów na 2024 rok
W ciągu ostatnich lat – w dużej mierze za sprawą pandemii COVID-19 – zmieniło się podejście pracodawców i pracowników do kwestii bezpieczeństwa, co miało również wpływ na rozwój systemów dostępowych. Jakie trendy w najbliższym czasie czekają na nas w tej branży? I jak już dziś wyglądają najbardziej nowoczesne systemy kontroli dostępu? Wyjaśniam.
#1 Rozwiązania chmurowe
ACaaS, czyli Access Control as a Service, to licencja oprogramowania kontroli dostępu, która zamiast tradycyjnego, instalowanego programu w komputerze, zakłada hostowanie wszelkich danych w chmurze. Bez potrzeby zakupu sprzętu, okablowania, serwera czy wsparcia ze strony IT. Szacuje się, że wielkość rynku ACaaS do 2025 r. osiągnie wartość 1,1 mld dolarów.
System kontroli dostępu oparty o ACaaS – jak, chociażby, impero 360® – to nowoczesne, skalowalne, praktyczne i oszczędne rozwiązanie. Informacje gromadzone w systemie można przeglądać także z urządzenia mobilnego, 24/7, z dowolnego miejsca na świecie. System jest intuicyjny w obsłudze, a dzięki subskrypcji użytkownik płaci wyłącznie za te moduły i komponenty, z których faktycznie korzysta.
To wszystko sprawia, że rozwiązanie chmurowe rośnie w siłę, by być może wkrótce przewyższyć popularnością tradycyjne oprogramowanie KD.
#2 Kontrola mobilna
Uwierzytelnianie mobilne to nic innego, jak wykorzystanie urządzenia z funkcją NFC/Bluetooth do otwarcia drzwi. Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez markę HID Global, około 50% firm wdrożyło w całości lub częściowo w swoich systemach kontroli dostępu uwierzytelnienie mobilne. Skąd taki wybór? To proste – karty mogą zostać skradzione, zgubione, a wyrobienie nowych generuje koszty, zwłaszcza w wielkich korporacjach. Częściej pamiętamy też o zabraniu ze sobą do pracy telefonu, aniżeli kart.
Wykorzystywanie urządzeń mobilnych rośnie i będzie rosnąć zarówno w tradycyjnych, jak i chmurowych systemach kontroli dostępu. Bez wątpienia spory wpływ miał na to COVID-19, który zwiększył zapotrzebowanie na bezstykową kontrolę dostępu, aby zadbać o komfort i zdrowie pracowników.
Przeczytaj także: Telefon zamiast karty w systemach kontroli dostępu. 4 korzyści takiego rozwiązania
#3 Rozwiązania biometryczne
Identyfikacja osób z wykorzystaniem cech biometrycznych to popularne rozwiązanie nie tylko w aplikacjach mobilnych, ale i systemach kontroli dostępu. W tym celu najczęściej wykorzystywane są skan tęczówki, odcisk palca, a nawet rozpoznawanie twarzy.
Zalety biometrii można wymieniać, jednak przede wszystkim zapewnia niemal stuprocentową niezawodność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.
#4 Wielka trójka, czyli KD, BMS i VMS w jednym systemie
Do tej pory najpopularniejszymi integracjami z systemem kontroli dostępu był monitoring wizyjny czy rejestracja czasu pracy. Coraz częściej jest on integrowany także z systemami zarządzania budynkiem (BMS), odwiedzającymi firmę gośćmi (VMS) czy innymi rozwiązaniami, które usprawniają procesy oraz pozwalaj zaoszczędzić zasoby.
Nowoczesne systemy kontroli dostępu to doskonały trzon do integracji m.in. z systemami parkingowymi, awizacji gości, wydajności pracowników, sterowania windami, klimatyzacją, ogrzewaniem czy oświetleniem. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji system jest nawet w stanie określić, czy dana osoba nosi maseczkę lub ma podwyższoną temperaturę, a następnie przyznać lub odmówić dostępu do budynku. Wszystko po to, aby tworzyć praktyczne, komfortowe i wygodne środowisko, a przede wszystkim jeszcze efektywniej dbać o bezpieczeństwo firmy i pracowników. W ciągu najbliższych lat różnice pomiędzy tymi systemami z pewnością będą się zacierać.
Przeczytaj także: Z czym można (i warto!) zintegrować systemy kontroli dostępu? 23 przykłady integracji
#5 Uwierzytelnianie wieloskładnikowe
Uwierzytelnianie wieloskładnikowe dotychczas wykorzystywane było głównie w instytucjach użyteczności publicznej, jednak od kilku miesięcy coraz częściej stosuje się je także w systemach kontroli dostępu.
Podwójna autoryzacja oznacza podwójne bezpieczeństwo. Użytkownik, który chce przedostać się do budynku czy pomieszczenia, oprócz użycia karty musi także poświadczyć swoją tożsamość, wpisując indywidualny kod PIN.
#6 Zdalne zarządzanie
Zdalny dostęp i zarządzanie systemem kontroli dostępu pozwala przedsiębiorstwom sterować uprawnieniami bez konieczności przebywania w budynku. Taka funkcja jak zdalne odblokowanie drzwi jest przydatna w wielu sytuacjach, np. gdy przebywając na home office czy w delegacji musisz wpuścić do budynku gości bądź pracowników, którzy zapomnieli swoich identyfikatorów.
Dostęp do systemu z dowolnego miejsca ułatwia również zarządzanie uprawnieniami pracowników i urządzeń. W każdej chwili możesz modyfikować role, przeglądać raporty i na bieżąco reagować na to, co dzieje się w Twojej firmie.
Nowoczesna kontrola dostępu. Rozwiązanie dla Twojej firmy
Jak widzisz, zmiany dzieją się na naszych oczach. Część funkcji, o których wspominaliśmy, posiada już większość nowoczesnych systemów KD. Wiele nowych modułów i trendów wciąż przed nami.
Jeśli chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami, daj znać. A może zainteresowały cię nowoczesne systemy kontroli dostępu i szukasz rozwiązania dla Twojej firmy? Chętnie opowiemy Ci o impero 360® – skalowalnym, elastycznym i intuicyjnym oprogramowaniu, które rośnie razem z Twoją firmą.
Wyświetlenia: 65
Podobał Ci się wpis?
Paweł Kieczmur
KEY ACCOUNT MANAGER
W UNICARD Systems wraz z zespołem doradców pomagamy firmom w zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa oraz sprawnym rozliczaniu czasu pracy. Od blisko 10 lat zajmuję się wdrażaniem rozwiązań systemowych dla klientów końcowych. Zrealizowałem szereg projektów dla branż z segmentu spożywczego, które w perspektywie czasu korzystnie wpłynęły na kondycję firmy.