Spóźnienie do pracy. Kodeks pracy: przepisy i konsekwencje spóźnień - Unicard

Rejestracja czasu pracy


Spóźnienie do pracy. Kodeks pracy: przepisy i konsekwencje spóźnień

Rejestracja czasu pracy
Średni czas czytania:

Jakie konsekwencje mają spóźnienia do pracy? Czy jeśli pracownik notorycznie się spóźnia, to może obawiać się zwolnienia dyscyplinarnego? I ile pieniędzy na spóźnialskich każdego roku tracą pracodawcy oraz jak mogą tego uniknąć? Dowiedz się!

 

Spóźniony autobus, korek na mieście, problem z podwiezieniem dziecka do szkoły… Powody spóźnienia do pracy bywają różne, a nieoczekiwana sytuacja może zdarzyć się każdemu z nas. Jako pracodawca też pewnie nieraz słyszałeś od spóźnionego pracownika, że jego budzik nie zadzwonił czy samochód nie chciał odpalić.

Sporadyczne spóźnienie do pracy najczęściej nie jest problemem, jednak regularna niepunktualność może powodować frustrację przełożonego oraz generować koszty. Jakie są ich konsekwencje oraz w jaki sposób wyeliminować spóźnienia w miejscu pracy? Wyjaśniamy.

 

Jakie skutki mają spóźnienia do pracy?

Notoryczne spóźnienia do pracy wydają Ci się niewinne? Nic bardziej mylnego! Przedstawimy Ci, jaki wpływ na zespół oraz jakość funkcjonowania firmy ma niepunktualność pracowników.

Narażają pracodawcę na koszty

Jak pokazały ogólnopolskie badania Work Service S.A, średnio 20% Polaków spóźnia się do pracy, co dotkliwie odbija się na gospodarce – pracodawcy każdego roku tracą nawet kilkanaście milionów złotych przez niepunktualnych podwładnych. A codzienne spóźnienie do pracy 15 minut daje aż 5 godzin nieobecności pracownika miesięcznie!

Wszystko to oznacza jedno – straty. Straty finansowe, skoro wypłacasz Twojemu pracownikowi wynagrodzenie za czas, który spędził poza firmą, jak i straty zasobów.

 Statystyki o spóźnieniach do pracy.

 

Spóźnienia dezorganizują pracę

Nawet spóźnienie do pracy o 15 minut może negatywnie wpłynąć na wydajność zespołu. Wyobraź sobie, że jesteś umówiony na ważne, godzinne spotkanie, ale współpracownik spóźnia się już od 15 minut. To aż 25% czasu, jaki zaplanowaliście na omówienie wspólnych tematów!

Powodują frustrację

Nagminne spóźnienia w firmie, zwłaszcza gdy pozostają bezkarne, mogą negatywnie wpływać na atmosferę w firmie, działać demotywujące oraz rodzić frustrację.

Niepunktualność może być szczególnie dotkliwie odczuwana w zespołach, w których wspólna praca ma wpływ na jakość i efekt. Pracownicy, którzy pojawiają się w pracy punktualnie, czują niesprawiedliwość, że inne osoby bez konsekwencji zaniedbują swoje obowiązki czy dają z siebie miej.

 

Spóźnienia do pracy – konsekwencje. Jak pracodawca może ukarać pracownika?

Jakie skutki może mieć spóźnienie do pracy? Kodeks pracy jasno określa definicję normę czasu pracy, a pracownik podpisując umowę z pracodawcą, zobowiązuje się jej przestrzegać, rozpoczynając oraz kończąc swoje obowiązki o ustalonej godzinie. Zatem przysłowiowy „kwadrans studencki” w miejscu pracy nie obowiązuje.

Jednorazowe spóźnienie, które spowodowało wydarzenie niezależne od pracownika (np. wypadek na drodze, awaria samochodu, złe warunki atmosferyczne) najczęściej spotykają się ze zrozumieniem ze strony przełożonego. Problem pojawia się, gdy pracownik notorycznie, z premedytacją spóźnia się do pracy lub niepunktualność nie jest usprawiedliwiona. W takim wypadku pracownik może otrzymać:

  • karę upomnienia;
  • naganę;
  • karę pieniężną,
  • a gdy częste i długie spóźnienia znacząco wpływają na organizację i naruszają dobro firmy, mogą oznaczać nawet wypowiedzenie umowy o pracę (także jako zwolnienie dyscyplinarne).

Ciekawostka o karach nakładanych na pracowników.

Spóźnienie a wynagrodzenie dla pracownika

Pracodawca może również nie wypłacić pracownikowi wynagrodzenia za czas, w którym z powodów nieusprawiedliwionych nie wykonywał on swoich obowiązków. Częstą praktyką jest także odpracowanie spóźnienia do pracy, pozostając w pracy dłużej (np. pracownik, który na co dzień kończy pracę o 16:00, spóźnił się o 25 minut, więc zostanie w biurze do 16:25). Warto jednak pamiętać, że czas ten nie liczy się jako godziny nadliczbowe oraz powinien zostać pisemnie lub ustnie ustalony z przełożonym.

 

Jak wyeliminować spóźnienia w pracy?

Jak widzisz, spóźnienie do pracy może mieć poważne konsekwencje, dlatego warto zadbać o odpowiednie planowanie czasu o poranku. Przestrzeganie czasu pracy ustalonego w Kodeksie pracy i regulaminie wewnątrzzakładowym to jeden z podstawowych obowiązków pracownika.

A jak pracodawcy mogą wpłynąć na punktualność pracowników i tym samym wyeliminować ryzyko strat związanych ze spóźnieniami? Sprawdzonym sposobem jest elektroniczna rejestracja czasu pracy. System po odbiciu karty lub telefonu do czytnika rejestruje, o której godzinie pracownik rozpoczął i zakończył swoje obowiązki. To pozwala na kontrolę nad spóźnieniami, nadgodzinami czy wcześniejszym opuszczaniem zakładu.

System umożliwia współpracę z programami kadrowo-płacowymi, co ułatwia rozliczanie czasu pracy, także zdalnej. Operatorzy RCP mają bieżący wgląd do raportów, dzięki czemu m.in. mogą monitorować, kto aktualnie znajduje się na terenie budynku. Korzyści jest kilka – zwiększenie dyscypliny w miejscu pracy, bezpieczeństwa mienia i pracowników czy usprawnienie organizacji.

Z systemem rejestracji czasu pracy wyeliminujesz problem spóźnień do pracy, co przełoży się na korzyści finansowe, jak i atmosferę w zespole. Jak go wdrożyć w twojej firmie? Skontaktuj się z nami, a znajdziemy idealne rozwiązanie!

Kontakt z doradcą 

Przeczytaj także:

✔️ Lista obecności – darmowy wzór PDF i Excel oraz ważne informacje

✔️ Szkolenia BHP – co ile je robić, czy są obowiązkowe i inne kluczowe informacje

✔️ 10 powodów, dla których warto wdrożyć system rejestracji czasu pracy w Twojej firmie

Wyświetlenia: 3569

Podobał Ci się wpis?