Karta magnetyczna a zbliżeniowa. Czym się różnią?
Rozwiązania kartowe oferują wiele możliwości – jedne z najpopularniejszych to karta zbliżeniowa i karta z paskiem magnetycznym, często wzajemnie mylone. Jak działają i czym się od siebie różnią? Zapraszam do lektury!
Gdy zajrzymy do portfela, pełno w nim różnorakich kart – płatniczych, bankowych, członkowskich, rabatowych, wizytówek. Chociaż zewnętrznie są do siebie podobne, to często różni je technologia zastosowana do zapisu i odczytu danych. Szczególnie dwie z nich – zbliżeniowa i z magnetycznym paskiem – bywają błędnie interpretowane oraz mylone. W Tym artykule rozwieję Twoje wątpliwości.
Na początek skupię się na kartach magnetycznych. Następie wyjaśnię, czym są karty zbliżeniowe, aby na koniec pokazać Ci kluczowe różnice między nimi.
Co to jest karta magnetyczna?
Karty magnetyczne to inaczej karty plastikowe, a nawet papierowe, gdzie nośnikiem danych jest właśnie pasek magnetyczny. Może on być wielokrotnie zapisywany kolejnymi informacjami oraz ponownie odczytywany. Jego parametry oraz umiejscowienie na blankiecie są ustandaryzowane przez normę ISO 7811. Ten rodzaj kart po raz pierwszy został użyty w 1972 i od tego czasu są one powszechnie wykorzystywane.
Karta z paskiem magnetycznym
Jak działa karta magnetyczna? Odczyt zakodowanych informacji możliwy jest po przeciągnięciu karty w specjalnym czytniku, który odczytuje zapis na pasku.
Pasek magnetyczny w karcie może także gromadzić informacje o sposobie akceptacji transakcji, np. potwierdzeniu za pomocą hasła, podpisu czy kodu PIN. Zawiera 3 ścieżki zapisu, których łączna pojemność wynosi 147 cyfr oraz 75 znaków alfanumerycznych (interpunkcyjne, symbole matematyczne, znaki specjalne oraz cyfry). Nie jest to duża wartość, jednak wystarczy, aby pomieścić najważniejsze informacje o użytkowniku karty czy jej przeznaczeniu.
Paski magnetyczne mogą różnić się pod względem siły zapisu na:
- HICO, czyli high coercivity: wysoki współczynnik korelacji, a tym samym niższe ryzyko rozmagnesowania,
- LOCO, czyli low coercivity: niski współczynnik korelacji, a tym samym większa podatność karty na rozmagnesowanie oraz zwiększone ryzyko utraty zakodowanych w pasku danych.
Karta z paskiem magnetycznym – zastosowanie
Magnetyczny zapis informacji jest powszechnie stosowany m.in. w:
- kartach podarunkowych,
- kartach identyfikacyjnych,
- systemach kontroli dostępu,
- systemach rejestracji czasu pracy,
- systemach parkingowych,
- kartach członkowskich, np. bibliotecznych,
- kartach płatniczych jako dodatkowy moduł,
- kartach hotelowych,
- kartach lojalnościowych.
Jak to działa w praktyce? Sprawdźmy na przykładzie systemu kontroli dostępu w firmie. Karty magnetyczne dla pracowników wydawane są indywidualnie, a więc każda osoba dysponuje własnym blankietem. Dzięki zainstalowaniu odpowiednich czytników, sterowników oraz oprogramowania, osoby przed wejściem do konkretnego budynku czy pomieszczenia muszą wsunąć kartę do czytnika, który przetwarza zapisane na niej dane i decyduje o przyznaniu bądź odmowie dostępu.
Co to jest karta zbliżeniowa?
Karty zbliżeniowe to inaczej plastikowe blankiety bezstykowe, które posiadają wbudowany mikroprocesor o różnej pojemności (w zależności od typu chipa) oraz antenę. Wykorzystują one technologię RFID lub NFC.
Pierwsze egzemplarze kart zbliżeniowych trafiły do Polski już w XX wieku, a w 2008 uruchomiono w naszym kraju płatności zbliżeniowe, co szybko zyskało licznych zwolenników. Szacuje się, że nawet 70% wszystkich transakcji odbywa się właśnie z użyciem technologii zbliżeniowej.
Budowa karty zbliżeniowej, jak wspomniałam, to wtopione w nią mikroprocesor i antena, które uaktywniają się w niewielkiej odległości od czytnika. Właściwości fizyczne karty, takie jak wymiary, zostały określone w standardzie ISO/IEC 7810.
Jak działa karta zbliżeniowa? Odczyt zapisanych na niej informacji możliwy jest bezstykowo, a więc bez konieczności wsuwania karty do czytnika – wystarczy zbliżyć ją na odległość od kilku do kilkunastu centymetrów. Jego cewka pobudza cewkę karty, co w efekcie zasila jej układ elektroniczny. Następnie ten moduluje generowany przez cewkę karty sygnał, który zostaje odebrany przez czytnik. Całość operacji trwa od kilku do kilkunastu sekund w zależności od rodzaju chipa i poziomu zabezpieczeń
Najpopularniejsze rodzaje kart zbliżeniowych to:
- rodzina Mifare, także w wersji Ultralight,
- Unique,
- rodzina HID, w tym iClass.
Karta zbliżeniowa – zastosowanie
Jak wspomniałam, technologia zbliżeniowa cieszy się sporą popularnością. Jest wykorzystywana głównie:
- w bankowości (płatność zbliżeniowa),
- jako elektroniczne legitymacje uczniowskie,
- w systemach kontroli dostępu,
- w systemach rejestracji czasu pracy,
- jako karty lojalnościowe,
- rabatowe,
- członkowskie, np. karta kibica,
- parkingowe,
- karty miejskie,
- karnety.
Jak rozpoznać kartę zbliżeniową? Prawdopodobnie będzie widniał na niej charakterystyczny symbol rozchodzącego się echa, a w przypadku kart płatniczych logo PayPass, Visa payWave, Mastercard lub inne.
Karta magnetyczna a zbliżeniowa: różnice
Pierwsze różnice pomiędzy kartą magnetyczną a zbliżeniową widoczne są na pierwszy rzut oka. Chociaż szerokość czy wysokość obu blankietów musi być taka sama, to w przypadku tej drugiej brak na karcie paska magnetycznego. Jednak nie zawsze. Dlaczego? Ponieważ w jednej karcie można zastosować kilka możliwości zapisu informacji, czyli zarówno pasek magnetyczny, jak i mikroprocesor.
Różnic jest jednak zdecydowanie więcej. Technologia zbliżeniowa jest trwalsza, bezpieczniejsza dla przechowywania danych i bardziej odporna na zniszczenia mechaniczne – karta nie wymaga wkładania do czytnika, a więc nie rysuje się tak, jak ma to miejsce w przypadku pasków magnetycznych.
Karty zbliżeniowe mogą także pomieścić więcej informacji, niż jej magnetyczne odpowiedniki. Z kolei karty z paskiem magnetycznym cechują prostota zapisu oraz odczytu danych.
Karta magnetyczna a zbliżeniowa. Podsumowanie
Poznałeś już szczegóły budowy i zastosowania kart zbliżeniowych oraz magnetycznych. Jeśli wciąż masz pytania lub chcesz podzielić się swoim doświadczeniem – odezwij się.
A może zastanawiasz się nad zakupem odpowiedniej karty, np. w celu kontroli dostępu czy rejestracji czasu pracy? Pomogę Ci dobrać idealne rozwiązanie – nasza firma dostarczyła już tysiące takich systemów dla klientów w całej Polsce!
Przeczytaj także:
✔️ Co to jest kryptografia? Definicja i kluczowe funkcjonalności
Wyświetlenia: 6753
Podobał Ci się wpis?
Anna Bernasińska
Key Account Manager
Od 12 lat związana z UNICARD SA. Odpowiada za doradztwo i sprzedaż w obszarze systemów kartowych.