Zwiększenie bezpieczeństwa w firmie dzięki systemowi kontroli dostępów - TOP 7 przykładów
W jaki sposób system kontroli dostępu wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa w firmie, ale i jego użytkowników czy pozostawiony wewnątrz sprzęt? Dowiedz się, czym jest kontrola dostępu i poznaj zalety jej wdrożenia!
Krótko o tym, czym jest kontrola dostępu
System kontroli dostępu (KD) to metoda zarządzania wejściem do budynku, obiektu czy ich sieci. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego oprogramowania pozwala na udzielenie lub ograniczenie uprawnień, a nawet wytyczenie ścieżek poruszania się po obiekcie.
Wejście możliwe jest za pomocą przypisanej indywidualnie karty zbliżeniowej, breloku, a także telefonu z modułem Bluetooth/NFC. Dla wzmocnienia poziomu bezpieczeństwa możliwe jest zamontowanie w wejściach do budynków niskich bramek obrotowych, a na zewnątrz wysokich kołowrotów, wyposażonych również w czytniki kontroli dostępu. Zainstalowanie w okolicach czytnika kamery IP zintegrowanej z systemem kontroli dostępu poprzez SARO IP umożliwia wykonywanie zdjęć użytkowników. Zdjęcia osoby wchodzącej zapisywane są w bazie danych, gdzie możliwe jest porównanie ich ze zdjęciami wprowadzonymi do systemu.
Jak wpływa to na zwiększenie bezpieczeństwa w firmie? Poznaj aż 7 najważniejszych korzyści!
#1 Bezpieczniejsza ewakuacja
System kontroli dostępu jest niezwykle przydatny w sytuacji zagrożenia. Wiedza o tym, ile osób znajduje się na terenie obiektu, pozwala sprawnie zarządzać ewakuacją budynku, a niekiedy nawet może uratować życie.
Po pierwsze, system UniKD może zostać zintegrowany z innymi systemami bezpieczeństwa, jak na przykład PPOŻ (przeciwpożarowym), aby umożliwić zautomatyzowanie procesu otwierania drzwi we wskazanych przejściach. Po wykryciu zagrożenia centrala alarmowa PPOŻ wysyła do systemu kontroli dostępu sygnał który odblokowuję drzwi, co usprawnia i przyspiesza bezpieczną ewakuację. Eliminuje także ryzyko, że osoby pozostaną w obszarze zamkniętym bez możliwości przedostania się do nich i udzielenia im pomocy.
Drugim ułatwieniem jest funkcja generowania raportu stanu strefy. Znajdują się w nim informacje o tym, ile osób przebywa w danej strefie logicznej (konkretnym pomieszczeniu czy w całym budynku). Podczas ewakuacji możemy porównać tę liczbę z liczbą osób, które przebywają w miejscu zbiórki i zweryfikować, czy wszystkim udało się wydostać z zagrożonego budynku.
#2 Mniejsze ryzyko kradzieży sprzętów
Sprzęty firmowe, a nawet prywatne przedmioty pracowników, często padają łupem złodziei. Dostarczenie systemu kontroli dostępu i zainstalowanie go w obszarach ogólnie dostępnych dla osób postronnych, np. gości, niemal do zera eliminuje ryzyko kradzieży dokumentów, przedmiotów trwałych, czy danych.
Ograniczając dostęp osobom trzecim zyskasz pewność, że w budynku lub strefie znajdują się wyłącznie zaufane osoby, które dysponują odpowiednimi uprawnieniami. Przykładowo – dostęp do pomieszczenia, w którym przechowywane są akta pracowników z danymi osobowymi i informacjami wrażliwymi, może mieć jedynie dział kadr. Tak samo zabezpieczysz wejście do recepcji, serwerowni, magazynu, czy pomieszczeń IT. Przede wszystkim zadbasz jednak o to, aby próg budynku przekroczyły tylko osoby upoważnione.
#3 Mniejsze ryzyko wandalizmu
Zabezpieczenie budynku przed osobami trzecimi zminimalizuje także ryzyko zniszczenia sprzętów, które znajdują się wewnątrz obiektu.
Kontrola dostępu zadba o to, by nikt bez uprawnień nie mógł otworzyć drzwi, natomiast zintegrowany z nią system monitoringu wizyjnego umożliwia rejestrowanie i odtwarzanie obrazu w czasie rzeczywistym. Taki materiał może posłużyć za dowód w przypadku popełnionych wykroczeń i przestępstw, które zostały uchwycone przez kamery.
#4 Ochrona przed wizytami niepożądanych gośćmi
Twoją firmę z pewnością często odwiedzają goście – dostawcy, partnerzy biznesowi, potencjalni pracownicy. W dużych korporacjach ciężko zorientować się, czy dana osoba jest częścią firmy, jej pobyt jest uzasadniony, a przede wszystkim – zadbać o to, by nie miała wstępu do niektórych części biura.
Z myślą o gościach warto przygotować przepustki, które umożliwiają identyfikację osób niebędących częścią organizacji, a nawet monitorowanie ich wizyt. Możesz także nadać im takie uprawnienia, by zyskali dostęp jedynie do wybranych pomieszczeń w budynku. To zwiększy bezpieczeństwo na terenie obiektu oraz pozwoli zaoszczędzić zasoby (nie musisz wyznaczać dedykowanych osób do oprowadzania gości po budynku).
#5 Przestrzeganie lokalnych przepisów w zakresie bezpieczeństwa
W wielu branżach funkcjonują mniej lub bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące odpowiedniego przechowywania danych wrażliwych, a nawet ograniczenia fizycznego dostępu do miejsc, w których składowana jest dokumentacja. Przykładem są banki, placówki medyczne, czy instytucje finansowe, gdzie w serwerowniach czy archiwum dokumenty muszą zostać zabezpieczone przed dostępem osób nieuprawnionych.
Także wiele firm wymaga od swoich partnerów biznesowych, aby miejsca, w których świadczone są dla nich usługi, były odpowiednio zabezpieczone. System kontroli dostępu umożliwi przestrzeganie tych przepisów i wymogów, a jednocześnie zwiększy zaufanie do firmy w oczach klientów i kontrahentów.
#6 Zwiększenie dyscypliny wśród pracowników
Kontrola dostępu z jednej strony zabezpiecza budynek przed osobami z zewnątrz, a z drugiej korzystnie wpływa na dyscyplinę wewnątrz organizacji. To decyzją administratorów pracownicy otrzymują uprawnienia, które umożliwiają im dostęp do całego budynku lub wydzielonych stref, czy zezwalają na poruszanie się po wytyczonych ścieżkach.
Gdy pracownicy mają świadomość, że ich wejścia i wyjścia są monitorowane, mogą skrupulatniej przestrzegać regulaminu i godzin pracy. Wszystko to wpływa zarówno na bezpieczeństwo, jak i ograniczenie kosztów, usprawnienie działania organizacji oraz dyscyplinę w firmie.
#7 Zabezpieczenie obiektów zewnętrznych
System kontroli dostępu obejmuje nie tylko budynki, ale i obiekty zewnętrzne, np. parkingi, do których dostęp mogą mieć jedynie osoby upoważnione.
Dzięki integracji z systemami do zarządzania budynkiem, za pomocą karty dostępu możliwa jest obsługa wielu procesów, np. bezpieczne logowanie do komputera, zarządzanie firmowymi dystrybutorami paliwa, klimatyzacją, czy monitoringiem wizyjnym. Nośnikami mogą być nie tylko karty, ale i telefony, co dodatkowo wpływa na bezpieczeństwo danych (statystycznie częściej gubimy identyfikatory, aniżeli smartfony).
Zadbaj o bezpieczeństwo Twojej firmy z systemem kontroli dostępu
Firmy, które chcą zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa w firmie, powinny zadbać o system kontroli dostępu. Jak widzisz, korzyści jest wiele – zabezpieczenie mienia przed kradzieżą czy wandalizmem, poprawa dyscypliny w miejscu pracy, świadomość o tym, kto znajduje się na terenie obiektu czy sprawniejsza ewakuacja.
Jeśli szukasz zaufanego Partnera, który dostarczy i wdroży kontrolę dostępu w Twoim budynku, wybierz UNICARD. Jesteśmy polską firmą z trzydziestoletnim doświadczeniem w branży systemów bezpieczeństwa. Działamy kompleksowo – projektujemy, produkujemy, wdrażamy oraz serwisujemy autorski sprzęt i oprogramowanie.
Nasz system wykorzystywany jest w zakładach produkcyjnych i przemysłowych, obiektach rządowych, budynkach biurowych, obiektach handlowych, jednostkach budżetowych, szpitalach, bankach, czy hotelach. Jeśli chcesz, aby zadbał o bezpieczeństwo w Twojej firmie, skontaktuj się ze mną. Opowiem Ci więcej o zaletach wdrożenia!
Przeczytaj także:
✔️ Telefon zamiast karty w systemach kontroli dostępu. 4 korzyści takiego rozwiązania
✔️ Drukowanie identyfikatorów dla gości: na co zwrócić uwagę?
✔️ 10 powodów, dla których warto wdrożyć system rejestracji czasu pracy w Twojej firmie
Wyświetlenia: 632
Podobał Ci się wpis?
Krzysztof Kusion
Kierownik Projektów Integracyjnych
W UNICARD pracuje od 13 lat, specjalizując się w dostarczaniu systemów kontroli dostępu, rejestracji czasu pracy oraz pozostałych rozwiązań bezpieczeństwa, które wykorzystują technologię kart RFID oraz UHF.