Czytniki do e-Dowodów NFC z certyfikatem | Unicard Unia Europejska

Czytniki do e-Dowodów

Aby móc korzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu (np. logowanie się do serwisu obywatel.gov.pl), należy posiadać czytnik do e-dowodu oraz zainstalować oprogramowanie do obsługi e-dowodu. 

W ofercie UNICARD posiadamy zarówno czytniki do e-dowodów z PINPADem, jak i bez PINPADu. Urządzenia są w pełni spersonalizowane na rynek polski i przygotowane do obsługi polskiego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

Czytniki do e-dowodów spełniają również wymogi specyfikacji opracowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

+48 12 39 89 900

Zadzwoń i umów się na
spotkanie z naszym doradcą!

Dołącz do newslettera

Czytniki e-dowodu. Co to za urządzenia?

Internet już dawno przestał być tylko centrum informacji i rozrywki, a stał się ogromnym i wszechstronnym rynkiem. Można na nim dokonywać zakupów, ale też wykonywać operacje finansowe, załatwiać sprawy w urzędach, rejestrować się u lekarza, czy do ePUAP, a także sygnować za pomocą certyfikatu podpisu elektronicznego wiarygodne i akceptowane przez prawo umowy.

Aby było to możliwe, niezbędne jest weryfikowanie tożsamości osoby, która wykonuje takie działania. Do tego celu sprawdzi najnowszy dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Aby móc jednak z niego korzystać, konieczne jest posiadanie odpowiedniego czytnika do e-dowodów.

Czytnik dowodu osobistego, aby spełniał swoją rolę i umożliwiał korzystanie z elektronicznych funkcji e-dowodu, musi być zgodny z wymaganiami przedtsiawionymi przez Ministerstw Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Dopuszczalne są zarówno czytniki e-dowodów z klawiaturą (PINPADem), jak i modele bez niej. Czytnik do dowodu osobistego nie tylko pozwala na sczytywanie danych z tego dokumentu, ale i uwierzytelnienie w usługach on-line czy logowanie do ePUAP.

Działanie czytników kart e-dowodu

Zanim wyjaśnimy, jak działa czytnik do e-dowodu, skupmy się na samym dokumencie. Osobom niezorientowanym pojęcie e-dowodu kojarzy się z podpisem elektronicznym lub inną formą dokumentu, która nie ma postaci fizycznej. W rzeczywistości tę rolę odgrywa tradycyjny dowód plastikowy, którym każdy obywatel posługuje się w celu identyfikacji tożsamości. W dziedzinie dowodów osobistych następują ciągłe zmiany, wśród których jest też wprowadzenie ich wersji z warstwą elektroniczną, a od niedawna nawet z odciskami linii papilarnych. Nową zmianą jest także numer CAN na pierwszej stronie dokumentu. Chip z zakodowanymi danymi stwarza szerokie możliwości identyfikacji właściciela na odległość. Stąd też nowy dowód osobisty nazywany jest też e-dowodem.

Czytniki e-dowodów sprowadzają korzystanie z tego rozwiązania do formy takiej, jak w przypadku dokonywania operacji kartą płatniczą czy wypłacania pieniędzy w bankomacie (nie są jednak podpięte do konta bankowego). Zakodowane w chipie informacje są odczytywane i przesyłane bezpiecznym łączem do odpowiedniej instytucji. Dzięki temu zastępują podpis odręczny lub elektroniczny, uwierzytelniając operację.

Czytniki e-dowodów NFC z certyfikatem

Uwierzytelnianie operacji bankowych, umów, czy dokumentów składanych online umożliwia czytnik e-dowodu, który pozwala na umieszczenie w nich dowodu, odczytanie danych i przesłanie ich bezpiecznym łączem.

Czytniki e-dowodów NFC mają specjalny certyfikat, potwierdzający wykorzystanie technologii przesyłu danych na niewielkie odległości. Oznacza to, że odczytywanie informacji odbywa się metodą zbliżeniową lub przez łącze stykowe, po umieszczeniu dokumentu w specjalnym otworze. 

Czytniki do e-dowodu, które znajdziesz w naszym asortymencie, to wysokiej jakości urządzenia od renomowanych producentów. Czytnik dowodu osobistego HID 5300 został oficjalnie wybrany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów jako urządzenie do obsługi nowych dowodów z cechą biometryczną - odciskiem palca.